A jövőben kizárólag gyógyszertárakban lesz elérhető néhány recept nélkül kapható, paracetamol-tartalmú megfázás elleni készítmény – közölte hétfőn kora este az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI). Hangsúlyozták: a patikán kívüli árusítás megszüntetésére a betegek védelmében van szükség. Érintettek a Coldrex, a Loligrip, a Neo Citran, a Wick és a Rubophen egyes változatai, a teljes lista itt érhető el.
Könnyű túladagolni és veszélyes
Amikor az ember náthás, beteg, alig áll a lábán, hajlamos minden szóba jöhető eszközzel kúrálni magát. Nem olvassa el az összetevőket, a betegtájékoztatót, így a megegyező hatóanyagú gyógyszerek kombinálásával akaratlanul is veszélyes mennyiségű paracetamol juthat a szervezetbe. Nagyon egyszerű belefutni, íme egy példa.
Megfázás, nátha, influenza esetén sokan kúrálják magukat forró italporokkal, miközben szükség szerint kapkodják be a lázcsillapítókat. Akkor van baj, ha mindkét termék tartalmaz paracetamolt, együttes alkalmazásukkal pedig túllépjük a megengedett napi adagot.
Hatékony gyógyszer, nagyobb dózisban méreg
Maga a vegyület egyébként egy láz- és fájdalomcsillapító hatású terápiás adagban viszonylag alacsony mennyiség is hatékony, mellékhatásai gyengék. Egy szóval biztonságosan alkalmazható, ezért vált a vény nélküli, megfázás elleni gyógyszerek egyik kedvelt összetevőjévé – tudtuk meg Dr. Pallós Júliától, az OGYÉI Farmakovigilancia Főosztályának vezetőjétől.
Azért kell vele vigyázni, mert a gyógyító adag és az egészségre káros mennyiség igen közel áll egymáshoz. Egy felnőtt számára 4000 mg a felső határ, ennek átlépése májkárosodást idézhet elő. Sőt, az alkoholproblémákkal küldő személyeknek már 2000 milligrammnál sem szabad többet bevenniük 24 órán belül – ehhez képest egyes forró italporok tasakonként akár 1000 mg-ot is tartalmaznak.
Az OGYÉI döntése tehát abban segít, hogy gyógyszertárból, szakértőtől vásároljuk meg a paracetamol-tartalmú gyógyszereket, aki felhívja a figyelmet a kockázatokra, és az adagolás betartásának fontosságára.
– emeli ki a főosztályvezető.
És hogyan veszi észre valaki, hogy túladagolta magát? Eleinte kevés és gyenge tünet jelentkezik, a kezdeti időszakban gyakorlatilag tünetmentes. Utána émelygés, hányinger léphet fel, majd a sárgaság, ami már a súlyos májkárosodás jele. A paracetamol-túladagolás kezelhető, van ellenanyag, ami csak kezdeti stádiumban hatékony, vagyis tényleg nagyon fontos a tudatosság, mielőtt bármilyen gyógyszerhez nyúlunk.
Maximum 4000 milligramm, de inkább kevesebb
Tudni kell például:
- Ha valaki rendszeresen fogyaszt nagyobb mennyiségű alkoholt, májműködési zavarral vagy vesekárosodással küzd, paracetamol-tartalmú készítmények szedése előtt mindenképpen konzultáljon orvossal vagy gyógyszerésszel.
- Paracetamol-tartalmú gyógyszert legfeljebb három napig szabad szedni.
- Ha a házipatikában többféle márkanéven kiváltott paracetamol-tartalmú készítmény van, ezek egyidejű alkalmazásához kezelőorvos vagy gyógyszerész tanácsát kell kérni.
Nagyon fontos, hogy paracetamolos tartalmazó gyógyszert 24 órán belül csak 4-6 órás eltéréssel, összesen négy alkalommal szabad bevenni. Az sem mindegy, mennyit.
- Három hónapos kortól 12 éves korig: testtömegkilogrammonként 10-15 mg paracetamol – legfeljebb napi négyszer.
- 12-18 év között: ajánlott egyszeri adag 500 mg paracetamol – legfeljebb napi négyszer, vagyis 24 órán belül maximum 2000 mg.
- Felnőttek: ajánlott egyszeri adag 500-1000 mg paracetamol – legfeljebb napi négyszer, 24 órán belül maximum 4000 mg.
Az OGYÉI főigazgatója, dr. Pozsgay Csilla arra kéri a betegeket:
a gyógyszerek alkalmazása előtt mindig alaposan olvassák át a gyógyszerek dobozában található betegtájékoztatót! Érdemes átvizsgálni a házpatikában lévő készítményeket is, a biztonságos gyógyszeralkalmazás érdekében nézzék meg, mely gyógyszerek tartalmaznak paracetamol hatóanyagot. Alkalmazás előtt számoljanak, ha pedig bizonytalanok, kérjék gyógyszerészük, háziorvosuk vagy az OGYÉI segítségét!
Gyógyszerinformációs vonal: 06-1-8869-409
E-mail: gyogyszerinformacio@ogyei.gov.hu
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: MTI/Beliczay László)