Vlagyimir Popovkin elmondta, hogy a szonda ugyan levált a Zenit hordozórakétáról is Föld körüli pályára állt, de saját hajtóművének meghibásodása miatt nem indult el a Mars felé.
Popovkin szerint az orosz szakembereknek még három napjuk van arra, hogy megpróbálják beindítani a szonda hajtóművét – s ezzel útnak indítani a Fobosz-Gruntot a vörös bolygó felé -, mielőtt lemerülnének a szonda elemei.
A Fobosz-Gruntnak az a feladata, hogy talajmintákat hozzon a Földre a Mars kísérő holdjáról a Foboszról, s vizsgálatokat végezzen a vörös bolygóról és az azt kísérő égitestről.
A mostanit megelőző orosz űrszondát 1996-ban lőtték fel, de sikertelenül járt. A Mars-96 nem jutott ki a bolygóközi térbe a hajtómű meghibásodása miatt.
Az oroszországi Bajkonur űrkikötőben november 8-án 21 óra után lőtték fel a Fobos-Grunt orosz “űrszondát”, melynek eredeti célja a Mars második holdján, a Phoboszon való landolás, mintavétel, majd visszatérés.
A szerkezet mikroszkopikus élőlényeket szállít oda és vissza a Pánspermia elméletének bizonyítására. Az évek óta készülő expedíció keretében a Fobosz-Grunt 2014-ben térne vissza a Földre, és várhatóan 2012 őszén éri el a Mars térségét.