Mint korábban beszámoltunk róla, augusztusban az amerikai bíróság kimondta, hogy a Google illegális monopóliumot alakított ki és tart fenn az online keresők piacán. Ezt követően nemrégiben az Igazságügyi Minisztérium (DOJ) előállt egy javaslatcsomaggal, melyben többek közt arra venné rá a Google perében eljáró bírót, hogy kényszerítse ki a Chrome böngésző eladását.
A DOJ által benyújtott előterjesztés ezen felül a disztribúciós partnerekkel (mint például az Apple-lel) kötött exkluzív megállapodások tilalmát is elrendelné. Ezen felül elvárná, hogy a Google méltányos áron licencelje a keresőtalálatokat a versenytársaknak, illetve osszon meg minden, felhasználóktól begyűjtött anonim adatot ingyen a versenytársakkal.
Miután a minisztérium hivatalosan is közölte célját, a Google sem maradt sokáig válasz nélkül. Az Alphabet anyacég ügyvédjének elmondása szerint a javasolt jogorvoslati intézkedések „egy radikális intervenciós program részét képezik, amely ártana az amerikaiaknak és Amerika globális technológiai vezető szerepének”.
A Verge cikke szerint a válaszban kiemelték: a változás többek közt kötelezné őket arra, hogy az üzleti titkokat külföldi cégeknek továbbítsák, valamint olyan nehézségeket okozna, amelyek nyomán a mesterséges intelligencia fejlesztése is megakadhatna.