A DJI OM 5 – ahogy arra a neve is utal – az Osmo Mobile képstabilizátorok ötödik generációja, és az új modell az elmúlt két évben lefektetett alapokra építkezik. Továbbra is egy háromtengelyes gimbalról van szó, ami megkapta a két éve bevezetett összehajtható, praktikus forma átdolgozott verzióját, továbbá visszatért a 2020-ban debütált mágneses rögzítőrendszer is, ami lehetővé teszi, hogy pillanatok alatt a képstabilizátorra pattinthassuk az okostelefonunkat. Emellé a képstabilizátor már szelfibottá alakítható, és lámpa is tehető rá – de ne szaladjunk ennyire előre.
DJI OM 5: mágnes és teleszkóp
Ha valaki esetleg nem lenne képben a tavaly debütált mágneses megoldást illetően, annak annyit kell tudnia, hogy az OM 5 mellé ismét kapunk egy olyan telefonsatut, ami egy kifejezetten erős mágnesnek köszönhetően csatlakozik a képstabilizátor mobilt tartó karjához. Ennek hála egy erőteljes mozdulattal a készülék bármikor leszedhető a képstabilizátorról, és pillanatok alatt vissza is „ragasztható” rá. A belülről gumírozott rögzítőt ugyan a telefonon kell tartani, ami nem feltétlenül esztétikus, cserébe viszont a készülék tényleg pillanatok alatt visszailleszthető az Osmóra, ha azonnal szeretnénk normális képstabilizálással videót lőni.
Idén viszont már kikerült a készülék csomagjából az a kör alakú fém kiegészítő, ami tavaly egy speciális 3M matricával lehetett a telefon hátuljára ragasztani, ezzel kikerülve a satus megoldást. Bár biztosak nem vagyunk benne, de arra tippelünk, hogy a gyártó azért mellőzte az alternatív megoldást, mert a korábbi verziónál nem sokan éltek ezzel a lehetőséggel.
Ami fontos változás az OM 4-hez képest, hogy a DJI mérnökeinek ismét sikerült faragni a méreten és a súlyon is. Csukott állapotban a szerkezet ugyan valamivel magasabb, mint tavaly, de a markolat vékonyabb, és a zárt állapotban lévő kar is ügyesebben simul mellé, így az eszköz kevesebb helyet foglal. A képstabilizátort kinyitva szintén kisebb méreteket kapunk, a súly pedig immár csak 290 gramm a 390 helyett, ami azért kényelmesebbé teszi a hosszú távú használatot.
Mindennek persze ára van, és ezt az akkumulátor terén kell megfizetnünk: a telep kapacitása a tavalyi 2450 mAh után már csak 1000 mAh, így a maximálisan elérhető üzemidő is csökkent, méghozzá 14 óráról mindössze 6-ra. Nyaralás közben ez bőven elegendő lehet egy napra, de ha valaki komolyabb forgatásokra használná az eszközt, annak számolnia kell a helyszíni töltés lehetőségével. A trendeknek megfelelően ezt már USB-C porton keresztül történik, és egy 10 wattos adapterrel nagyjából másfél óra nulláról maximumra tölteni az OM 5 képstabilizátort.
Manuális megoldásról van szó, kézzel kell kihúzni, és a telefont tartó kar maximum 21,5 centiméterre távolodik el a markolattól. Ez kevesebb, mint egy átlagos szelfibot esetében, cserébe egy kifejezetten masszív, kényelmesen tartható megoldást kapunk, amivel egész ügyesen készíthetők fotók és videók alulról és felülről is, amennyiben erre van igényünk.
Kiemelendő, hogy a még egyszerűbb kezelés érdekében a kar mozgatására szolgáló joystick, a többfunkciós hátsó ravasz, a zoom kapcsoló, a power és a rögzítés mellé immár kapunk egy switch gombot is, ami egyszeri nyomásra pillanatok alatt vált az előlapi és hátlapi kamerák között, míg duplán megérintve a telefon pozícióját változtatja függőlegesből vízszintesre vagy fordítva.
Az eszköz maximális kihasználásához elengedhetetlen szoftveres trükkök természetesen most is a DJI Mimo alkalmazással érhetők el, ugyanakkor az exponáló gombbal az okostelefonunk natív fotóalkalmazásával is lőhető fotó, illetve indítható/megállítható videó, ami főleg akkor jöhet jól, ha kihúzzuk a teleszkópot és pusztán szelfibotként használjuk a képstabilizátorunkat.
Az alapcsomag része továbbá az elmaradhatatlan tripod, ami nemcsak akkor lehet nagy segítségünkre, ha például panorámaképeket szeretnénk készíteni, de akkor is, ha magunkat fotózzuk vagy videózzuk – ne feledjük, a DJI drónjaihoz hasonlóan itt is kiadhatók parancsok pusztán gesztusokkal. Sőt a mai világban az sem elhanyagolható szempont, hogy a talpnak hála önmagában megálló képstabilizátor még arra is jó lehet, hogy szinte bárhonnan normálisan be tudjunk jelentkezni egy online meetingre az okostelefonunk segítségével.
Ügyes trükkök
A DJI persze tisztában van azzal, hogy az egyre profibb képstabilizálással rendelkező okostelefonok korában egy gimbal nem eladható csak azzal, hogy remegésmentes videók készíthetők vele, így ismét ráfeküdtek a Mimo alkalmazásban elérhető szoftveres funkciókra is.
A mára hagyományosnak mondható Hyperlapse, Timelapse és Motionlapse módok mellett megkapjuk a mozgáskövető Active Track legújabb, 4.0-s verzióját, ami minden korábbinál ügyesebben követi le az általunk kiválasztott témát, akár 3x nagyítás és 5 m/s sebesség mellett is. Ez a funkció ráadásul már akkor is bevethető, ha csak magunkat videózzuk és mozgunk is közben. Ehhez nem kell mást tenni, mint átváltani a szelfi kamerára, aktiválni a már említett gesztusvezérlést és a Follow & Shoot opciót, majd a tenyerünket felmutatva elindítható a felvétel. A szoftver az arcunkat figyelve leköveti a mozgásunkat, így akár ide-oda lépkedhetünk vagy táncolhatunk is, a telefon kamerája a gimbalnak hála követni fog minket.
Praktikus és/vagy mókás felhasználási módból persze akad még bőven: az egyik nagy kedvencünk a Pano funkción belüli Clone Me, amivel úgy készíthető panorámakép (a szabadban vagy akár egy szobában), hogy klónozzuk magunkat, azaz többször is szereplünk ugyanazon a fotón. Nekünk csak el kell készítenünk három képet, amin szereplünk, a többit pedig megoldja a szoftver. Hasonlóan érdekes a DynamicZoom lehetőség, amivel az Alfred Hitchcock által elterjesztett változó perspektívájú, kifejezetten látványos portrévideók készíthetők nagyon egyszerűen.
A DJI Mimo alkalmazás ráadásul nemcsak abban segít, hogy jó minőségű felvételeket készítsünk, de ezek megszerkesztéséhez is igyekszik támogatást nyújtani. A vadiúj ShotGuides opció 25 előre meghatározott mintákkal igyekszik a helyszínhez és témához illő rögzítési módot ajánlani, oktatómódként is funkcionál, és még a rögzített tartalmak egybeszerkesztését is elvégzi. Ehhez hasonló a Story mód is, ami szintén sablonok alapján segít a felhasználóknak dinamikus és eltérő hangulatú videókat készíteni – ez főleg kezdőknek lehet érdekes, hiszen megtanítja őket a különböző technikák használatára, másrészt inspirációt nyújthat a saját ötletek elkészítéséhez.
Tartalomgyártók előnyben
A frissen bejelentett DJI OM 5 szeptember 8-tól kapható világszerte, itthon nagyjából 60 ezer forint környékén lesz az ára, és ebből – meg az eddig ecsetelt funkciókból – talán már sejthető, hogy az új képstabilizátor alapvetően azoknak lehet érdekes és értékes eszköz, akik rendszeresen foglalkoznak videós tartalomgyártással. Nyaralások, utazások megörökítéséhez ez az eszköz már túl sok lehet, ha viszont valaki profi videókat szeretne készíteni, ráadásul nemcsak otthon, de bárhol és bármikor, annak hasznos társ lehet minden körülmények között.
Már csak azért is, mert a képstabilizátor mellé külön kapható egy Fill Light Phone Clamp nevű kiegészítő is, ami szintén egy telefonra helyezhető satu, méghozzá egy érdekes extrával: a két szélébe gombonyomásra felkapcsolódó LED-ek kerültek. Tehát kapunk egy, a gimbalra helyezhető lámpát, amivel kevésbé ideális fényviszonyok között is lehet videókat készíteni, de akkor is jól jöhet, ha mondjuk a telefonunk segítségével készítünk élő közvetítést, és szeretnénk némi extra fényt, ami megvilágítja az arcunkat. Külön jó hír továbbá, hogy ez az apróság nemcsak a most bejelentett OM 5-tel használható, de tökéletesen passzol a tavalyi OM 4-hez is.