A Manchester Egyetem friss tanulmánya szerint meglehetősen túlértékeltek az okostelefonok kékfény-szűrői. Az éjszakai módként is ismert filter célja, hogy a felhasználók cirkadián ritmusát ne zavarja meg a lefekvés előtti, mobilon történő olvasgatás. A legtöbb élőlény rendelkezik egy belső órával, amely segít biztosítani a szervezet optimális működését a nap folyamán változó fény- és hőmérsékleti viszonyok között, ezért feltételezték eddig a szakemberek, hogy a kék fény hatással lehet a pihenésre.
A machesteri kutatók most egereken vizsgálták alaposabban, hogy a kék fénynek valóban van-e számottevő hatása a cirkadián ritmusra – mint kiderült, valójában nincs. A vizsgálatok során különféle hőmérsékletű fénnyel világították az állatokat változatlan fényerő mellett.
Az eredmények azt mutatják, hogy a hűvös, kék fény kevésbé volt hatással az egerek belső órájára, mint a melegebb, sárga.
A kutatást vezető Dr. Brown szerint ez nem olyan meglepő, hiszen éjszaka a fényviszonyok általában tompábbak és hűvösebbek, mint nappal, a testet pedig főleg ez a két környezeti tényező segíti annak meghatározásában, hogy mikor van az alvás, vagy a felébredés ideje.
Korábban a tudósok úgy hitték, hogy a szemünkben kék fényre érzékeny fehérjék vannak, amelyek miatt az alvási ritmus is változhat. Ugyan a sejtek tényleg érzékenyek, nem bírnak számottevő hatással arra, hogyan változik a testünk belső órája.
„Vizsgálataink alapján valójában jótékony hatással bír, ha éjszaka tompább, hidegebb, napközben pedig melegebb, sárgább fényeket használunk. Sikerült bizonyítani azt is, hogy az egészségünk számára pozitív, ha a belső óránkat a közösségben, illetve munkával töltött napirendünkhöz igazítjuk. A helyes színhőmérséklet megválasztása is segíthet ennek elérésében” – mondta Dr. Brown. Összességében: jobban járunk, ha éjszaka pont nem használjuk a kékfény-szűrőt.
Természetesen ettől függetlenül a szakértők szerint tényleg jobban alszunk akkor, ha elalvás előtt lazító teát iszunk, és a kütyük nyomkodása helyett olyan pihentető tevékenységet végzünk, mint az olvasás, hiszen kevesebb információ és inger érhet minket.
És ugyan az alvásra nincs különösebben pozitív hatással a kék fény, attól függetlenül túlzó mértékben káros lehet, mutatta ki egy korábbi vizsgálat. A makula-degeneráció egy betegségcsoport, amely a sárgafoltot érinti. Az itt található, fényre érzékeny sejtek pusztulása komoly látásproblémákat eredményezhet. A makula-degenerációra jelenleg nincs gyógymód, igaz, megfelelő kezeléssel le lehet lassítani a betegséget. Bár a makula-degeneráció általában idős korban jelentkezik, a kék fény nagyban hozzájárulhat a rendellenesség kialakulásához.
(Kiemelt kép: AFP)