A technológia világa iránt érdeklődő olvasók mindig örömmel fogadják azokat a könyveket, amelyek egy-egy kiemelkedő szakember, vagy cég útját és filozófiáját mutatják be, hiszen így mélyebben megismerhető az általuk vallott szemlélet. Korábban már megismerhettük a digitális világ olyan ikonjainak életútját, mint Steve Jobs, Bill Gates vagy Jeff Bezos, ebbe a sorba csatlakozik most a Microsoft jelenlegi vezérigazgatója, Satya Nadella, akinek gondolatai legalább annyira izgalmasak, mint a fentebb említett techmágusoké.
A redmondiak vezérének önéletrajzi könyve, a „Nyomj egy frissítést!” (Hit Refresh) az Alexandra Kiadó gondozásában az idén már a hazai polcokra is felkerült magyar nyelven, és egy magával sodró, sok helyen személyes, mégis elejétől a végéig gondolatébresztő olvasmányt kapunk, érdekes háttérinfókkal, amiket maga a vezér tár elénk.
Az amerikai Wired magazin listája szerint az indiai humanitárius cégvezér és mérnök
India negyedik legnagyobb városában, Haidarábádban született 1967-ben, majd egy mérnöki alapszak elvégzése után, az USA-ban tanult. 1992. óta dolgozik a Microsoftnál, és 2014-ben ült be a vezérigazgatói székbe Bill Gates, majd Steve Ballmer után, otthagyva a szerverekkel és fejlesztői eszközökkel foglalkozó üzletág vezetését.
Nadella egy rendkívül izgalmas időszakban kapta meg a redmondi vállalat vezetését: már csökkent a windowsos asztali gépek és főleg a Windows Phone piaca, az alkalmazottak nagy része kiégett és demotivált volt, és sokan úgy hitték, hogy csak egy kívülről hozott vezető terelheti vissza a megfelelő mederbe a vállalatot. Helyette jött belülről Nadella, aki alapjaiban kezdte átalakítani a vállalati kultúrát, az empátia fontosságát hangsúlyozva.
INDIÁBÓL A MICROSOFT ÉLÉRE
Az önéletrajzi könyv talán nem is megfelelő megnevezés a kötetre, mivel Nadella egyszerre mutatja be a gondolkodását alakító fő magánéleti eseményeket, a Microsoft irányváltását, és úgy általában a technológia jövőjével kapcsolatos gondolatait, így épülnek egymásra a fejezetek is. A kötet közel 300 oldalán mindvégig az empátia, a kultúrák és a demokrácia fontosságát hangsúlyozza, de a legnagyobb szenvedéllyel a vezetésről és az átalakulásról ír.
Már rögtön a Haidarábádtól Redmondig című fejezetben magát Nadellát, az Indiában született fiút ismerjük meg, aki gyerekként a krikettnek élt, de végül a technológiát választotta. A sport iránti rajongása mára sem csillapodott, és rendszerint hasonlítja össze írásában a cégvezetést a labdajátékkal, ami még azok számára is szórakoztató, akik sosem láttak krikettmeccset.
Megismerjük annak körülményeit is, milyen nehéz volt zöld kártyát kapnia, hogy 21. születésnapján az USA-ba költözhessen, és miként vészelte át távkapcsolatát feleségével, hogyan tud érvényesülni egy indiai fiú az amerikai techcégeknél. A sikersztorikat kedvelő olvasók kedvenc részei lehetnek, ahol konkrétan arról olvashatunk, hol szerezte meg a szükséges tudást, miként kezdett el kódolni BASIC-ben majd SQL-ben 15 évesen, és miként mászta meg a szamárlétrát.
például amikor Nadella arról mesél, hogy Zain nevű fiának újszülöttkori agykárosodás miatt kerekesszékben kell leélnie az életét, és ez milyen felismerésekhez vezette, többek közt azzal kapcsolatban is, hogy a fogyatékosok számára is elérhetővé kell tenni a technológiát.
A MICROSOFT BOSZORKÁNYKONYHÁJÁBAN
Nadella háttértörténetén túl a könyv másik magját a Microsoft elmúlt három évében történt stratégiai váltás teszi ki, és hogy miként győzte meg Nadella a vezetőket arról, hogy a felhő technológiára és az üzleti ügyfelekre kell helyezni a fókuszt, és miért szorult háttérbe a Windows.
Olyan háttérinfók is kiderülnek, amikről eddig nem nagyon hallhattunk, például hogy Nadella ellenezte, hogy még Ballmer vezetése alatt felvásárolják a Nokiát, mert úgy gondolta, hogy nem állná meg a helyét az okoselefonok piacán egy harmadik nagy ökoszisztéma az Android és az iOS mellett, vagy hogy sok vezető nem akart az Apple-lel együtt dolgozni, mikor iPad Próra optimalizálták az Office 365-öt.
Az ötödik, Ellenbarátok című fejezetben abba is betekintést kapunk, mennyire nehéz lavírozni a többi riválissal a partnerségek és a versengés vékony határmezsgyéjén, és Nadella részletezi azt is, hogy mekkora belsős viták alakultak ki a Microsoft Azure körül, vagy hogy milyen volt a kapcsolata Bill Gatesszel – természetesen ennél többet nem szeretnénk lelőni az olvasók előtt.
A FELHŐN TÚL
Akit kimondottan a jövő érdekel, ugorhat a könyv utolsó harmadára, ami az informatikai trendek változásáról szól. Nadella három technológiát emel ki, amelyek paradigmaváltást hozhatnak a PC-k, szerverek, majd a felhő után, ez a kevert valóság (MR), a mesterséges intelligencia (MI), és a kvantumszámítás. Ennek a szemléletnek a megismerésével érthetjük meg jobban azt is, miért olyan fontos a cég számára a Cortana virtuális asszisztens, és a HoloLens kevertvalóság-headset.
Az olvasmányon végig érződik a technológia iránti lelkesedés, ez pedig magával ragadja az olvasót, folyamatosan újabb gondolatokat ébreszt benne. Nadella a mesterséges intelligenciával kapcsolatos riogatásokhoz is hozzászól, szerinte a demokratizáció a kulcsszó, amit részletesen lebont a politikára, üzleti életre, kultúrára vonatkozóan is, részletezi a kormányok és cégek felelősségét, és külön fejezetet szán az etikai kérdések taglalására.
A TÖRTÉNET FOLYTATÓDIK
Nadella mindvégig optimista a technológiával kapcsolatban, szerinte a társadalmat egyértelműen jobbá teheti, amennyiben az emberek vannak szem előtt. Úgy gondolja, egy vezér nemcsak a befektetőknek, de a felhasználóknak is felelősséggel tartozik, ennek kapcsán kedvenc írójától, Tracy Kiddertől is idéz, aki szerint „a technológia nem több mint az azt fejlesztő lelkek kollektívája”.
A „Nyomj egy frissítést!” abban is különbözik a többi életrajzi könyvtől, hogy az író nem élete végén magyarázza a bizonyítványt, hanem még a harcmezőről jelent és összegzi az első időszak tanulságait, ebből nem marad ki az sem, amikor Nadella bevallja, hogy mikor hibázott, ez emberileg is közelebb hozza őt az olvasóhoz.
A mindvégig optimizmust sugárzó írás ellenére még mindig ott motoszkál a kérdés, hogy a cégvezér által vallott értékek mennyire segítenek hosszú távon helytállni a Microsoftnak a meglehetősen kemény és még mindig pénz által uralt technológia szektorban. Igaz, az Office és a felhőszolgáltatás pénzügyileg pozitív hatással volt a vállalatra, de a Microsoft átalakulása még koránt sem ért véget – a történet pedig a saját szemünk előtt folytatódik, ami a kötetet forgatva úgy tűnik, kifejezetten izgalmas lesz.