– Hadd égjen a por, szívják a gumit!
– Apa, szerintem az úgy van, hogy hadd égjen a gumi, szívják a port.
– Az mindegy, Russ, az mindegy!
– zajlik le a párbeszéd az apa, Clark és a fia, Rusty között, miközben a családfő két pickupos tahót igyekszik leelőzni az országúton. Griswoldék végül a hóban kötnek ki a családi járgánnyal, de a kedvüket ez sem veszi el attól, hogy megtalálják a nagybetűs Családi Karácsonyfát, amiért mérföldeket utaztak az erdőig – nyilvánvalóan fűrész vagy balta nélkül.
Ez a vak optimizmus hajtja a Chevy Chase alakította Clark Griswoldot, aki nem szűnő kedvességével, hurráoptimizmusával és haszontalan törekvéseivel mindössze csak annyit szeretne, mint minden rendes apa: hogy az imádott családja boldog legyen. Persze csak káoszt és romokat hagy maga után.
Nem csoda, hogy az amerikai kisemberek is azonosulni tudtak Griswolddal, és felkúsztatták a filmet az amerikai nézettségi lista második helyére 1989-ben. Mindössze a Vissza a jövőbe II. tudta maga mögé szorítani.
De mintha a kilencvenes évek felfalta volna a Karácsonyi vakációt (mint ahogy Chevy Chase karrierjét is, de ez egy másik cikk témája lenne) és a ilyen típusú vígjátékokat: a film a videótékák polcain porosodott, részben azért, mert a nem sokkal ezután készült Reszkessetek, betörők! és a Télapu kizárólag egymással osztoztak legalább tíz éven át a karácsonyi filmek közönségének jelentős részén. Chase-ék persze a tévén keresztül utat találtak a nézőkig, de a franchise alkonyát jól mutatja, hogy 1997-ben tettek egy halvány kísérletet a feltámasztásra a Vegasi vakáció címet kapó negyedik felvonással, ami viszont minden fronton rémes ötletnek bizonyult.
Manapság a jóleső nosztalgiahullám és a streamingoldalak felfutásával ismételten érdekessé vált a Karácsonyi vakáció, novemberben például a tizedik legnépszerűbb film volt minden szolgáltató tartalmát figyelembe véve, csupán olyan filmek kerültek elé, mint az Alien: Romulus vagy a Deadpool & Rozsomák. Ebben persze az is szerepet játszik, hogy rendes, nagyszabású karácsonyi filmek ma már elvétve készülnek, főleg nem a kor ünnepelt sztárjaival. A reklámfilmesből lett rendező, Jeremiah S. Chechik pedig akkor magasan rangsorolt szereplőgárdával dolgozhatott: Chase mellett Beverly D’Angelo számított húzónévnek, de William Hickey vagy Mae Questel neve is ismerős lehetett a régi Hollywoodot ismerőknek. A gyerekeket pedig Juliette Lewis és Johnny Galecki játszották, utóbbi később az Agymenők főszereplője lett.
Chevy Chase komikusi karrierje a hetvenes években kezdődött, filmsztárként is akkor robbant be az Óvakodj a törpétől főszerepével. Ettől kezdve menthetetlenül az amerikai vígjátékok prominens alakjává lépett elő Bill Murray és Dan Aykroyd mellett. 1983-ban főszerepet kapott a Családi vakáció című filmben, ahol Clark Griswold, a mindig jó szándékú, de kétbalkezes családfő figuráját játszhatta el – ez a film olyan sikeres lett, hogy négy folytatás készült hozzá. 1989-ben felvetődött, hogy karácsonyi környezetben is ki kellene próbálni egy Vakáció-mozit, így John Hughes forgatókönyvíró egyik korábbi, 1980-ban megjelent novelláját hívták segítségül.
Eredetileg Chris Columbust kérték fel a Karácsonyi vakáció rendezéséhez, aki korábban több műfajban is szép sikereket mutatott forgatókönyvíróként (Vakmerő, Szörnyecskék). Ám a forgatás megkezdése előtt több személyes konfliktusa is volt Chase-zel.