Szórakozás

50 évvel a monarchia megszűnése után görög állampolgárságot kérnek a görög királyi család tagjai

Aris Oikonomou / AFP
Pál görög trónörökös, Anna-Mária görög királyné, Marie-Chantal görög koronahercegnő, Olga Izabella görög hercegnő és Alexia görög hercegnő Mihály görög-dán herceg temetésén Athénban 2024. augusztus elsején.
Aris Oikonomou / AFP
Pál görög trónörökös, Anna-Mária görög királyné, Marie-Chantal görög koronahercegnő, Olga Izabella görög hercegnő és Alexia görög hercegnő Mihály görög-dán herceg temetésén Athénban 2024. augusztus elsején.
Az egykori királyi család tagjai évtizedekig éltek száműzetésben.

Görögország egykori királyi családjának tagjai görög állampolgárságért folyamodtak, és hivatalosan is elismerték, hogy a hazájuk köztársaság, ami 50 évvel a monarchia eltörlése után történelmi mérföldkőnek tekinthető – írja a Guardian.

A néhai II. Konstantin királyt és családtagjait még 1994-ben fosztották meg a görög állampolgárságuktól, miután vita alakult ki a királyi család egykori vagyonáról az uralkodóház és az ország kormánya között. A család tagjai ekkor azt is közölték, hogy nem hajlandóak lemondani a leszármazottak görög trónhoz való jogáról sem.

A belügyminisztérium egyik tisztviselője, Athanasios Balerpas azonban azt nyilatkozta a napokban, hogy a tavaly 82 éves korában elhunyt király rokonai csütörtökön aláírtak egy dokumentumot, amiben elismerik, hogy Görögország államformája köztársaság. Valamint arról is döntöttek a család tagjai, hogy megváltoztatják a vezetéknevüket, és ezentúl a De Grece családnevet fogják használni – ami franciául azt jelenti, hogy „Görögországból”.

A korábbi Glücksburg-ház tagjainak névválasztása azonban többekben is ellenérzéseket keltett. „Amikor azt mondják, hogy lemondanak címeikről és minden trónra vonatkozó jövőbeli igényükről, zavart keltenek azzal, hogy ezt a családi nevet választják” – fogalmaz a döntést bíráló közleményében a Sziriza nevű baloldali párt.

Bár a kérelmezők személyazonosságát hivatalosan nem nevezték meg, a görög média szerint összesen tíz családtag folyamodott állampolgárságért. Köztük az egykori király és királyné – II. Konstantin és Anna-Mária – mind az öt gyermeke – név szerint Alexia, Teodóra, Fülöp, Miklós és Pál –, és öt unokája is.

A görög monarchiát 1974 decemberében, pár hónappal a hét évig tartó katonai diktatúra megszűnése után szüntették meg egy népszavazással, amiben a választók elsöprő többséggel támogatták, hogy Görögország köztársasággá alakuljon.

A királyi család tagjai évtizedekig száműzetésben éltek, mielőtt az idős Konstantin magánemberként visszatért az országba. A görög állampolgárságuktól is csak ebben az időszakban, egészen pontosan 1994-ben került sor, amikor megoldhatatlan jogi vita alakult ki a kormány és a család között a király egyik korábbi birtoka körül, ami közben az állam kezébe került.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik