Véletlenül hallotta meg egy nő, hogy miről beszélget a lánya a férjével, és rögtön úgy érezte, romba dőlt a házassága – írja a Mirror című brit bulvárlap.
A feleség felidézte, hogy amikor a férjével a kilencvenes években összeházasodtak, nagyon nehezen éltek meg. Sokat gondolkodtak azon, hogyan juthatnának egy kis plusz pénzhez – a többi között az is felmerült, hogy spermát, illetve petesejtet kellene adományozniuk, de aztán elvetették az ötletet.
A házaspár később egyenesbe jött, felnevelték a gyerekeiket. Aztán 2017-ben derült égből villámcsapásként – egy DNS-tesztnek köszönhetően – felbukkant egy fiatal nő, aki mesterséges megtermékenyítéssel jött világra, a biológiai apja pedig az a férfi, aki a felesége tudta nélkül adományozott spermát.
A férj nem merte elmondani a lánya felbukkanását a feleségének. Titokban kezdett el levelezni a nővel, majd a már felnőtt gyerekeit is beavatta a titokba. Öt év telt el, a féltestvérek már egy személyes találkozót is leszerveztek, amikor az anya véletlenül meghallotta, amint a vér szerinti lánya azt kérdezi az apjától:
Elmondtad már neki?
A dolgot nem lehetett tovább titokban tartani, az asszony pedig összeomlott. Úgy érzi, elárulták, és nem tudja, meg tud-e még valaha bízni a férjében, ezért az Atlantic című online lap tanácsadó rovatához fordult segítségért.
A nő azt írta, az eltitkolt lány miatt úgy érzi, mintha a férjének nem lett volna elég a saját családja. Nem tudja, valaha képes lesz-e megbocsátani a férjének, hogy évtizedeken át eltitkolta, hogy spermadonor volt, illetve azt, hogy a háta mögött éveken át tartotta a kapcsolatot a felnőttként felbukkant lányával. Az pedig külön elszomorítja, hogy a saját gyerekei is hajlandók voltak falazni az apjuknak.
Lori Gottlieb terapeuta a válaszában azt írta, megérti, hogy a nő össze van zavarodva, és egy efféle árulás nem csak haragot és szégyent válthat ki, de depressziót, szorongást, zsibbadást, álmatlanságot is okozhat.
Ahhoz, hogy valaki visszaépítse a belé vetett bizalmat, amit lerombolt, az kell, hogy beismerje a tettét, belássa azt, hogy az miért volt rossz, megbánást mutasson, és őszintén bocsánatot kérjen. A férjének nyíltan kellene beszélnie a korábban eltitkolt lányáról, illetve a vele kapcsolatos érzéseiről anélkül, hogy bármit is megpróbálna rejtegetni. Ha a férfi nem tud vagy nem akar felelősséget vállalni a korábbi döntéseiért, az is hasznos információ lesz a felesége számára – teszi hozzá a szakértő.
Úgy tűnik, nem árt óvatosan bánni a DNS-vizsgálatokkal. Néhány hete egy fiatal nőről írtunk, aki szórakozásból végeztetett el egy tesztet, de nagyon megbánta.