Júniusban az iskolaszünettel megkezdődnek a nyári szabadságolások is. A családok útra kelnek, hogy kipihenjék a munka fáradalmait. Nem mindegy azonban, hogy milyen gyakran és hogyan szánunk időt a lazításra. Mint
Purebl György, a
Semmelweis Egyetem ÁOK Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyettese a
HáziPatika.com-nak elmondta, napi, heti, havi és éves pihenőidőkre egyaránt szükség van.
“A legfontosabb, hogy a passzív pihenés mellett naponta legalább fél-egy óra olyan tevékenységet végezzünk, amely örömet okoz és feltölt. Ugyanilyen fontos a heti egyszeri pihenőnap – nem véletlenül írták elő a különböző vallások kötelező jelleggel” – fogalmazott a szakértő.
Purebl György szerint ezek a napi-heti rendszerességű pihenések fontosabbak, mint az évi egy-két alkalommal kivett szabadság. Ez evolúciós/antropológiai szempontból is megalapozott: a natív körülmények között élő törzsek például nem mennek szabadságra, ám naponta sok órát töltenek pihenéssel és szórakozással.
Téli üdüléssel tehetünk a depresszió ellen
Tanácsos nem minden szabadnapot nyáron eltölteni, hanem télre is beiktatni egy kis pihenőt. “Sok ember érzékeny a fényhiányra, Magyarországon is, tőlünk északabbra még inkább. Ez az érzékenység téli hangulatzavar formájában jelentkezhet. Ez sokszor csak enyhe depressziós állapot, melynek legjobb gyógyszere a fény. Ezért egy egyhetes téli síelés, vagy napos, meleg helyre utazás fényterápiás túrának felel meg, és segít megelőzni a téli depressziót” – hangsúlyozta a pszichiáter.