Március 25-én a sportmédia nem kisebb szereplője, mint az amerikai ESPN számolt be először arról, hogy az indiai sportlövő-világkupán bizarr okból nem állt ki a háromfős magyar válogatott az 50 méteres csapatverseny döntőjére. Péni István és Pekler Zalán Újdelhiben azért jelentették ki, hogy nem hajlandóak egy csapatban szerepelni Sidi Péterrel, mert szabálytalannak tartották a puskáját.
A világkupa versenybírája számára azonban elfogadható volt, ahogy Sidi az úgynevezett bipodot (kétlábú állvány, amelynek van egy tartozéka a puskán is), a puska megtámasztására szolgáló eszközt nehezékként használja, ezért engedélyezte, hogy így lőjön a fegyverrel az egész versenyen.
Az esetről Sidi – aki főállásban a román sportlövők szövetségi edzője – és Péni is a közösségi médiában fejtette ki egymásnak ellentmondó véleményét, próbálták megmagyarázni, védeni a nehezen védhetőt.
Péni már a tavalyi országos bajnokságon is nehezményezte, hogy Sidi nehezékként használta a bipodot, mivel a szabálykönyv egyértelműen tiltja ezt:
az értékelt lövések szakaszában le kell venni a puskáról a kétlábú állványt, függetlenül attól, hogy a lábai rögzítettek vagy felhajthatók.
Az ob-t ezért többször félbeszakították, majd egy eldurvuló vita után lezárták. A szövetség az esetet követően megtiltotta Sidinek az inkriminált tartozék nehezékként használatát, és elnöki figyelmeztetésben részesítették a sportlövőt.
Sidi következetesen állítja, hogy esetére a szabálykönyvnek egy másik, a puska előagyán lévő súlyokra vonatkozó paragrafusát kell alkalmazni, amely szerint „a rögzített súly nem érhet 90 mm-nél lejjebb a puskacső középvonalától mérve, és előrefelé nem nyúlhat ki 700 mm-nél távolabbra a szerkezet hátsó végétől mérve.” Azt is mondja, több külföldi versenyen is súlyként használta a bipodot, és nem akadt belőle problémája. Tény azonban az is, amikor az idén tavasszal rendezett fedett pályás ob-n is megpróbálkozott vele, kizárták a versenyből.
Pár héttel később az indiai verseny zsűrije azonban megint csak nem ítélte szabálytalannak a dolgot, noha a bipodot illetően a nemzetközi és a hazai szabálykönyv semmiben nem tér el egymástól.
Megkeresésünkre egyik érintett sportlövő sem akart nyilatkozni, forrásaink azonban úgy tudják: Sidi a versenybíró engedélye ellenére megállapodást kötött a két versenyzőtársával, hogy Újdelhiben a csapatversenyen nem használja a bipodot, így az amerikai válogatott elleni selejtezőben nem is tette fel. A döntőre azonban mégis változtatott, amikor pedig Péniék kérdőre vonták, információnk szerint azt felelte: az ígéret csak a selejtezőre szólt.
Ez verte ki a biztosítékot Péninél, a fiatal, 2018-as ifjúsági olimpiai bajnok Pekler Zalán pedig az ő pártját fogta.
Egyfelől tehát Sidi joggal mondhatja, hogy mi alapján akarják a saját csapattársai felülbírálni a verseny bíróját, miként Péniék szabálykönyvre való hivatkozása is megalapozottnak tűnik. A bíró döntésére viszont semmiképp sem lehet válasz az, hogy a magyar csapat két tagja már az első lövés előtt visszalép egy rangos nemzetközi verseny döntőjétől – még ha az 50 méteres csapatverseny nem is tűnik túl komolynak, hiszen összesen három nemzet lépett lőállásba.
A szövetség tehát semmiképp nem tud, és nem is akar elmenni az ügy mellett, az elnökség hétfői ülésén létre is hozott egy háromtagú vizsgálóbizottságot, amelyet az elnök Nagy György vezet. A felek részletes meghallgatása után jövő hét elejére várható határozat, akkor derül ki, hogy kit és milyen mértékben marasztalnak el.