Élő Sport

Kikapott a világbajnoktól, pont nélkül megy az Eb-középdöntőbe a kéziválogatott

CLAUS FISKER / Ritzau Scanpix / Ritzau Scanpix via AFP
CLAUS FISKER / Ritzau Scanpix / Ritzau Scanpix via AFP

A magyar női kézilabda-válogatott 28-24-re kikapott a világbajnok Hollandiától a dániai Európa-bajnokságon. A mieink ennek ellenére is továbbjutottak a középdöntőbe, köszönhetően a horvátok szerbek elleni győzelmének, ugyanakkor pontot nem visznek magukkal.

Pedig a félidőben még 15-13-ra vezetett Magyarország, de a második játékrészben leblokkolt és végül kicsúszott a kezéből a meccs. 

Kapcsolódó
Körömrágós meccs az Eb-n, fél lábbal középdöntőben a magyar válogatott
A horvátok nagy meglepetésre hibátlanul nyerték meg a csoportot.

Elég izgalmasan indult a mérkőzés, hol az egyik, hol a másik csapat vezetett, de egy gólnál többel egyik csapat sem tudott ellépni ellenfelénél. 7-7 után, Háfra Noémi góljával beindult a magyar válogatott, amely többször is vezetett négy góllal és kézben tartotta a mérkőzést – aztán a szünet előtt felzárkózott két gólra a 2019-ben világbajnok, a mostani Eb-t ugyanakkor meglepetésre két vereséggel kezdő Hollandia.

Jól indult a második félidő is, támadhattunk az újabb négygólos vezetésért, de aztán egyre több lett a hiba magyar oldalon, miközben a holland védekezés feljavult és a helyzeteket is elkezdték bedobni. 19-19-nél egyenlített az ellenfél, innen ismét hol az egyik, hol a másik csapat szerzett gólt. 22-22 után aztán kétszer sikerült betalálnia Magyarországnak, míg az egyre jobban felpörgő Hollandia végül magabiztosan megnyerte a meccset.

A mezőny legeredményesebb játékosa Kelly Dulfer lett nyolc góllal. Magyar oldalon Szöllősi-Zácsik Szandra, Kovacsics Anikó és Háfra négy-négy gólig jutott.

Bíró Blanka 22 százalékkal védett a magyar kapuban (36 lövésből nyolcat hárított), a túloldalon Tess Wester  9/33-as mutatóval (33 százalék) zárt.

Mindez azt jelenti, hogy Horvátország, Hollandia és Magyarország jutott tovább a csoportból, a mieink nulla pontot visznek magukkal a középdöntőbe. Szerbia annak ellenére kiesett, hogy a világbajnok elleni győzelemmel kezdte a csoportkört.

A címvédő francia válogatott 23-20-ra legyőzte a házigazda Dánia csapatát az A csoportban. Az első félidő végig szorosan alakult, majd a szünet után a franciák egy 6-2-es sorozattal elhúztak ellenfelüktől, és előnyüket magabiztosan megőrizték a meccs végéig.

A Győri Audi ETO KC francia játékosa, Amandine Leynaud 31 lövésből 11-et kivédett. Klubtársa, a dán Anne Mette Hansen négy gólt dobott.

Kézilabda-Eb, 3. forduló

A csoport (Herning):
Franciaország-Dánia 23-20 (12-11)
Montenegró-Szlovénia 26-25 (15-9)

A végeredmény: 1. Franciaország 6 pont, 2. Dánia 4, 3. Montenegró 2, 4. Szlovénia 0

 

B csoport (Kolding):
Horvátország-Szerbia 25-24 (14-14)
Hollandia-Magyarország 28-24 (13-15)

A végeredmény: 1. Horvátország 6 pont, 2. Magyarország 2, 3. Hollandia 2, 4. Szerbia 2


A magyar válogatott kerete:

Kapusok: BÍRÓ Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), SZIKORA Melinda (Siófok KC)

Jobbszélsők: FALUVÉGI Dorottya (Győri Audi ETO), LUKÁCS Viktória (Győri Audi ETO)

Jobbátlövők: KLUJBER Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), TOMORI Zsuzsanna (Siófok KC)

Irányítók: KOVACSICS Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), LAKATOS Rita (Váci NKSE)

Beállók: TÓVIZI Petra (DVSC Schaeffler), HELEMBAI Fanny (Váci NKSE)

Balátlövők: CSISZÁR-SZEKERES Klára (FTC-Rail Cargo Hungaria), HÁFRA Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), KÁCSOR Gréta (Váci NKSE), SZÖLLŐSI-ZÁCSIK Szandra (MTK Budapest)

Balszélsők: MÁRTON Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), SCHATZL Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)

 

Tartalékok: JANURIK Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), PÁSZTOR Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), TÓTH Eszter (Motherson Mosonmagyaróvár)

2-3

Eladott labdák itt is, ott is. Snelder blokkja után Malestein volt az, aki kiegyenlített (2-2), de ezt követően mindkét csapat játékába hiba csúszott. Szöllősi-Zácsik aztán bitang nagy gólt dobott, majd aztán a keresztlcet törte ketté kis híján.

1-2

A hollandoké volt az első rontott lövés a mérkőzésen. Tóvizi gólja után Malestein volt, aki kiegyenlített, de aztán jött Klujber gólja a szélről. Abbingh lövése az oldalhálóban kötött ki, ami után Szöllősi-Zácsik adta el a labdát.

Megvolt aztán Bíró első védése is, egy átlövést tolt a kapufára.

Megy meccs, miénk az első gól!

Elkezdődött a mérkőzés, a fehér mezben játszó magyar válogatott kezdte a meccset és Tóvizi rögtön góllal nyitott.

Kettő vagy semmi

Csak akkor nem jutna tovább a magyar csapat, ha legalább 21 góllal kikapna. Most ettől a forgatókönyvtől tekintsünk el, lássuk, hány pontot vihetünk tovább:

  • ha nyerünk vagy dönetlent játszunk, akkor két pontot (a szerbek elleni győzelemnek köszönhetően),
  • ha kikapnánk, akkor viszont nullát, amivel lényegében le is dőlne, hogy az elődöntőre nem lenne esélyünk.

Döbbenetes magyar fölény az egymás elleni meccseken

A két csapat 44 alkalommal nézett szembe egymással, a magyarok neve mellett 40 győztes mérkőzés és csupán négy vereség szerepel. Ugyanakkor Hollandia az elmúlt években lett igazán sikeres, a 2019-es világbajnokságot megnyerte, de mellette ezüstöt és bronzot is nyert a vébén, míg az Eb-ről is van két dobogós helyezése a közelmúltban.

Ebben az időszakban a magyar csapat háromszor játszott riválisával:

  • 2018-ban Európa-bajnoki selejtezőn Győrben nyertek a hollandok 19-18-ra,
  • de ezt követően Eindhovenben 23-22-re a magyar válogatott győzött.
  • A legutóbbi találkozás az előző Eb csoportkörében történt, akkor 28-25-re a hollandok bizonyultak jobbnak.
Olvasói sztorik