Kiállunk a »homofób törvény« által sújtott valamennyi szerzőtársunk és könyv képviseletéért
– áll a Jelenkor Kiadó szerzői által kiadott nyilatkozatban, amelyet a Literán tettek közzé. A közös állásfoglalást 34-en írták alá, íme, a teljes szöveg: „”
A Jelenkor Kiadó alulírott szerzői tiltakozunk – ahogyan tettük ezt már a megszavazása előtt is – a mélyen emberiség- és szólásszabadság-ellenes, szégyenteli »homofób törvény«, illetve annak valamennyi gyakorlati következménye, a fóliázások, a könyvkivonások, és az ezek nyomán kialakuló (ön)cenzúra ellen. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy Európa közepén a 21. században a megbélyegzés és a kirekesztés legyen egy ország kultúrájának alapja, és felháborítónak érezzük, hogy egy autoriter pártalakulat normalizálni igyekszik egy, a legrosszabb diktatúrákat idéző jogi intézkedést, a társadalom egy meghatározó, noha eleve marginalizált rétege ellen. Kiállunk a »homofób törvény« által sújtott valamennyi szerzőtársunk és könyv képviseletéért, és támogatjuk az LMBTQI+ közösség minden tagjának szólásszabadsághoz és egyenlőséghez, illetve méltó kulturális reprezentációhoz való jogát. Meggyőződésünk, hogy a szexuális kisebbségekről folyó bármilyen társadalmi szintű párbeszéd kizárólag az elfogadásra, egymás kölcsönös tiszteletére és őszinte, valódi kommunikációra alapozható, nem pedig az állami propagandagépezet gyűlöletkeltő uszítására. A törvény mihamarabbi eltörlését és egy tisztességesebb kulturális szféra eljövetelét várva:
- André Ferenc
- Babarczy Eszter
- Bartók Imre
- Bazsányi Sándor
- Biró Krisztián
- Borsik Miklós
- Deres Kornélia
- Földényi F. László
- Forgách András
- Győrfi Kata
- Halász Rita
- Horváth Benji
- Károlyi Csaba
- Kemény Zsófi
- Kerber Balázs
- Keresztesi József
- Kustos Júlia
- Kutasy Mercédesz
- Láng Zsolt
- Ménes Attila
- Mohácsi Balázs
- Terezia Mora
- Nagy Márta Júlia
- Papp Sándor Zsigmond
- Peer Krisztián
- Péter Ágnes
- Selyem Zsuzsa
- Sepsi László
- Simon Márton
- Szabó Imola Julianna
- Szolláth Dávid
- Tompa Andrea
- Vonnák Diána
- Závada Péter.
A gyermekvédelminek nevezett, de valójában melegellenes törvény gyakorlati működésére az elmúlt időszakban egyre több példa akadt: Papp Dóra Helena-trilógiáját például az LMBTQ-tematika miatt száműzték az ifjúsági irodalom polcairól, a Libriben fóliával akadályozzák meg a belelapozást a hasonló témájú könyvek esetében, a Líra pedig 12 milliós bírságot kapott egy ijfúsági regény miatt, amelyben két fiú szeret egymásba.