Nagyvilág europoli

Uniós pénzből vett túlárazott orvosi eszközök miatt kell távoznia egy horvát miniszternek

Kenzo TRIBOUILLARD / AFP
Vili Beros
Kenzo TRIBOUILLARD / AFP
Vili Beros

Andrej Plenkovic horvát kormányfő péntek reggel felmentette tisztségéből Vili Beros korrupciógyanúba keveredett egészségügyi minisztert, akinél hajnalban házkutatást tartott a horvát rendőrség és a szervezett bűnözés elleni ügyészség (USKOK) – írta a Jutarnji List című horvát napilap alapján az MTI.

Az USKOK megerősítette: a házkutatások és őrizetbevételek Zágráb és Skradin térségében folynak több személy ellen, akik közül az egyik magas rangú állami tisztviselő, aki megalapozottan gyanúsítható korrupciós bűncselekmények elkövetésével.

Pénteken az Európai Ügyészség zágrábi irodája is kiadott egy közleményt, amelyben azt írták, hogy nyolc személy, köztük az egészségügyi miniszter, két kórházigazgató, illetve két vállalat ellen indítottak vizsgálatot, az egészségügyi közbeszerzésekkel kapcsolatos vesztegetés, hivatali visszaélés és pénzmosás vádjával.

A vádak középpontjában egy bűnözői csoport áll, amely 2022 júniusa és 2024 novembere között működött, és célja az volt, hogy két vállalatnak pénzügyi előnyöket biztosítson azzal, hogy túlárazott orvosi robotikai eszközöket adott el horvát kórházaknak, uniós támogatásokat felhasználva – írta az uniós ügyészség.

A csoport tagjai állítólag kenőpénzt ajánlottak fel közegészségügyi tisztviselőknek, köztük az egészségügyi miniszternek és kórházigazgatóknak, hogy biztosítsák a finanszírozást és manipulálják a beszerzési folyamatokat. A manipuláció során a beszerzési előírásokat úgy alakították ki, hogy azok egy adott vállalatnak kedvezzenek, miközben a versenytársakat kizárták.
A gyanúsítottak a jelentések szerint hamis számlákat állítottak ki, hogy az érintett vállalatok közötti jogszerű tranzakciók illúzióját keltsék. Ez a rendszer lehetővé tette a pénzeszközök illegális átutalását, miközben elrejtette a jogosulatlan pénzügyi nyereséget.

Az egyik esetben, amely egy 4,85 millió eurós robotsebészeti rendszert érintett a spliti klinikán, az illetékes tisztviselő visszautasította a kenőpénzt, és ezzel megakadályozta az uniós költségvetésnek okozott pénzügyi kárt. Három másik esetben azonban kórházigazgatók állítólag kenőpénzt fogadtak el a közbeszerzési dokumentáció átalakítása érdekében, aminek eredményeképpen indokolatlanul magas áron vásároltak műtéti mikroszkópokat, ami 620 ezer euró veszteséget okozott a horvát nemzeti költségvetésnek.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik