Nagyvilág

Nem Bulgáriában gyártották a felrobbant csipogókat, állítja a helyi titkosszolgálat

Getty Images
A tajvani Gold Apollo cég székhelye, amelynek a logója alatt futottak a felrobbant csipogók.
Getty Images
A tajvani Gold Apollo cég székhelye, amelynek a logója alatt futottak a felrobbant csipogók.

Nem Bulgáriában gyártották a Libanonban és Szíriában felrobbant személyhívó és adó-vevő készülékeket, és az ország nem is importált vagy exportált ilyen eszközöket – közölte pénteken a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség (DANSZ).

A DANSZ több más szakmai szervezettel együtt vizsgálatot folytatott, melynek eredményeként „hitelt érdemlően megállapította, hogy azokat a kommunikációs eszközöket, amelyek szeptember 17-én Libanonban és Szíriában felrobbantak, nem Bulgáriában gyártották, onnan nem exportálták, és oda nem is importálták” – áll a közleményben. A Libanonban szeptember 17-én és 18-án bekövetkezett robbanássorozatban 37-en meghaltak, és több mint háromezren megsebesültek.

Azt MTI azt írja, a közlemény szerint a szakértők azt is tisztázták, hogy sem a Norta Global Ltd. nevű bolgár cég, amelyet egyes médiaeszközök összefüggésbe hoztak a robbanásokkal, sem annak tulajdonosa „nem volt jogosult áruk adásvételére, nem végezett pénzügyi műveleteket, amelyek a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemről szóló törvény hatálya alá esnek, és nem álltak kapcsolatban olyan személyekkel, akik az ENSZ és az Európai Unió szankciói alatt állnak”.

Mint arról beszámoltunk, a felrobbant csipogókkal kapcsolatban előbb egy magyar cég, a BAC Consulting került a középpontba, amellyel kapcsolatban a New York Times azt írta, hogy az egy, az izraeli titkosszolgálat által alapított fedőcég. Ezt követően került képbe a bolgár Norta Global, amely sajtóértesülések szerint megvásárolta a csipogókat a tajvani anyacégtől, majd továbbította a Hezbollahnak, a magyar cég pedig csak az egyik közvetítő lehetett.

A bolgár közszolgálati televízió (BNT) arról számolt be, hogy a Norta Globalt nevű egy Rinso Jose nevű norvég állampolgár alapította 2022 áprilisában, a vállalkozás címéhez pedig egy székhelyszolgáltatót adtak meg. A bolgár nemzetbiztonsági hivatal pedig azt közölte, hogy a szóban forgó árukkal, vagyis a csipogókkal kapcsolatban semmilyen vámeljárást nem végeztek Bulgária területén.

A BNT hozzátette, hogy a Norta Global sosem volt aktív cég, és hogy az indulása óta egyik évben sem nyújtotta be a kötelező céges beszámolót, és a társadalombiztosítási intézetnél sem jelentett be egyetlen munkavállalót sem, illetve a cégalapítást is egy ügyvéd intézte.

A televízió úgy tudja, hogy az elmúlt két évben előbb 1 millió eurót, majd újabb 600 ezer eurót (összesen több mint 630 millió forintnyi összeget) utalt át a Norta Global magyar bankszámlákra.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik