Élő Nagyvilág

Lengyelország területére csapódhatott be egy orosz drón

Diego Herrera Carcedo / ANADOLU / Anadolu via AFP
Az ukrán mentőszolgálat munkatársai és a rendőrség evakuálják a civileket a frontvonalhoz közeli Ukrajinszk faluból Pokrovszk irányába 2024. augusztus 24-én.
Diego Herrera Carcedo / ANADOLU / Anadolu via AFP
Az ukrán mentőszolgálat munkatársai és a rendőrség evakuálják a civileket a frontvonalhoz közeli Ukrajinszk faluból Pokrovszk irányába 2024. augusztus 24-én.
Élő közvetítésünk az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményeiről. A tegnapi nap történéseit itt tudja visszakövetni.

Így szedték le a helikopterből az iráni drónt

Rendkívül bátor és bravúros módon lőtték le az ukránok az egyik iráni kamikáze drónt. Egy helikopterrel követték a drónt és az ajtóban ülve, géppuskával szedte le az egyik katona a repülő pokolgépet, így az az eredeti célpontja helyett egy lakatlan vízparton robbant fel. A lövésznek óvatosan kellett céloznia, nehogy a drón elején elhelyezkedő robbanófejet találja el, mert annak felrobbanása a helikoptert is veszélyeztette volna.


És így nézett ki a földről az akció:

Orosz drón repülhetett be a lengyel légtérbe

Ukrajna irányából légi eszköz repült be Lengyelország légterébe, feltehetőleg pilóta nélküli orosz légi járműről van szó – közölte hétfőn Maciej Klisz altábornagy, a lengyel fegyveres erők műveleti parancsnoka.

A légvédelmi rendszer rádiólokációs eszközei hétfő hajnalban észlelték, hogy a tárgy az ukrajnai Cservonogrod városa irányából átrepült az ukrán-lengyel határon, és 25 kilométeres mélységben hatolt be a lengyel légtérbe, majd eltűnt – közölte Klisz.

Hozzátette: feltehetőleg egy pilóta nélküli légi járműről van szó, amely után most mintegy 70 katona az ukrán határtól közel 30 kilométerre fekvő lengyel Tyszowka település térségében kutat. A műveleti parancsnok elmondta: az incidens miatt kapcsolatban van Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettessel, nemzetvédelmi miniszterrel, valamint Wieslaw Kukula altábornaggyal, vezérkari főnökkel.

Klisz azzal hozta összefüggésbe a tárgy berepülését, hogy hétfő hajnalban Oroszország nagyszabású légitámadást indított rakétákkal és drónokkal ukrán területek ellen. A Lengyelország szomszédságában fekvő nyugat-ukrajnai megyéket is érintő támadás miatt hétfő reggel az ukrán határ mentén lengyel és szövetséges vadászgépek szálltak fel járőrözés céljából.

Az ukrajnai háború kitörése óta Lengyelországban több légi incidens is történt. 2022 novemberében a kelet-lengyelországi Przewodów településen egy Ukrajnából indított rakéta csapódott be, két lengyel állampolgár halálát okozva. Tavaly áprilisban a nyugat-lengyelországi Bydgoszcz melletti erdőben egy orosz gyártmányú, 2022 végén kilőtt manőverező robotrepülőgép maradványaira bukkantak. Emellett többször, néhány másodpercre azonosítatlan eszközök sértették meg Lengyelország légterét, de ezek végül nem lengyel területen landoltak.

(MTI)

A lengyelek eddig 1,1 ezer milliárd forinttal támogatták Ukrajnát

Az ukrajnai háború kezdete óta Lengyelország 12 milliárd zloty (1,1 ezer milliárd forint) értékű katonai támogatást nyújtott Kijevnek – közölte Andrzej Duda lengyel elnök a Kanal Zero nevű YouTube-csatornának adott, a lengyel sajtó által hétfőn ismertetett beszélgetésben.

A lengyel államfő akkor nyilatkozott a Kanal Zero tévécsatornának, amikor szombaton, az Ukrajna függetlensége kikiáltásának 33. évfordulóján rendezett kijevi ünnepségekről utazott vissza vonaton Varsóba. A terjedelmes interjúban Duda az Ukrajnának a háború során nyújtott nyugati támogatásra vonatkozó kérdésre elmondta: Lengyelország részéről a humanitárius és a katonai segítségnyújtás összességében mintegy 100 milliárd zlotyt (9,2 ezer milliárd forint) tesz ki. Ezen belül a katonai támogatás értéke 12 milliárd zloty (1,1 ezer milliárd forint).

Odaadtuk a nehéz felszerelés több mint ezer darabját

– jelentette ki Andrzej Duda. Konkrétan a T-72-es, a PT-91 Twardy, illetve a Leopard harckocsikat említette, beszélt többfajta páncélozott harcjárműről, köztük a Rosomak típusúról, valamint a Krab önjáró tüzérségi lövegekről, „a még rendelkezésre álló rakétakilövőkről”, valamint tíz MiG-29-es vadászgépről és tíz helikopterről.

Lehetőségeinkhez képest valóban sokat adtunk Ukrajnának

– foglalta össze Duda. Úgy ítélte meg: Lengyelország „jó szomszédként viselkedett, és Ukrajnában értékelik ezt”. A lengyel segítségnyújtást gyakran méltatják az ukrán katonai vezetők, a politikai vezetők, valamint a közemberek is – mutatott rá a lengyel elnök.

Az oroszországi Kurszki régióban augusztus eleje óta folytatott ukrán katonai művelettel kapcsolatban Andrzej Duda leszögezte: amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, „számítania kellett arra, hogy a (…) megtámadott állam védekezni fog”. A támadónak „számítania kell arra, hogy a megtámadott pofon vágja”, és ez most történik, Ukrajna „behúz egyet Oroszországnak” – fogalmazott a lengyel elnök. Ma senki sem képes megmondani, milyenek és mennyire messzemenők lesznek ennek következményei – kommentálta Duda elnök az ukrán művelet esetleges stratégiai hatását.

(MTI)

Lengyel területre csapódhatott be egy orosz drón

Egy drón valószínűleg Lengyelország területére csapódott be ma reggel az eddigi legnagyobb orosz légitámadás során – jelentette be a lengyel vezérkar. Jelenleg keresik az ukrán határhoz közeli Tyszowce város környékén a drón törmelékeit, mivel számításaik szerint ott érhetett a földbe.

A lengyelek már többször felajánlották, hogy a NATO segítségével átvennék Nyugat-Ukrajna légvédelmét, hogy tehermentesítsék az ukrán légvédelmet és megvédjék a NATO-területét az esetleges becsapódó rakétáktól és drónoktól, de egyelőre nem kapott zöld lámpát a kezdeményezés a NATO-tól és az amerikaiaktól.

Orosz rakétát lőttek le Kárpátalja felett az ukránok

Egy orosz szárnyasrakétát lőtt le hétfőn reggel Kárpátalja légterében az ukrán légvédelem, közölte hivatalos Facebook-oldalán Viktor Mikita, a Kárpátalja Megyei Katonai Közigazgatás vezetője.

Bejegyzésében Viktor Mikita közölte, hogy az Ukrán Fegyveres Erők 650. számú Kárpátaljai Különálló Légvédelmi Géppuskás Zászlóalja lelőtt egy szárnyasrakétát Lemberg (Lviv) és Kárpátalja megyék határán.

A rakéta a mi régiónk felé tartott

– közölte Kárpátalja kormányzója, aki egy rövid videót is közzétett az esetről. A felvétel tanúsága szerint az esemény lakatlan területen történt, károkról nincs információ, a sikeres légvédelmi akció pontos helyét nem közölték.

Az Unian hírügynökség Vitalij Glagola ungvári független internetes újságíró értesülésére hivatkozva azt közölte, hogy egy másik orosz rakétát is megsemmisített a légvédelem Kárpátalja felett.

(MTI)

Már eddig is több száz orosz hadifoglyot ejtettek az ukránok a kurszki művelet során

Az ukrán csapatok 240-nél is több orosz katonát fogtak el azóta, hogy meglepetésszerűen megszállták az oroszországi Kurszk régió egy részét, írja a Washington Post, miután számos vizuális bizonyítékot elemeztek. Ezek között olyan fiatal katonák tömeges elfogását mutató anyag is szerepel, akik látszólag ellenállás nélkül megadják magukat.

A Post több mint 130 fényképet és videót vizsgált meg, amelyek a behatolás augusztus 6-i kezdete óta készültek. Ezek többségét a jelek szerint ukrán katonák vették fel és osztották meg a közösségi médiában. Az ellenőrzött képek legalább 247 orosz foglyot ábrázolnak, és alátámasztják az ukrán tisztviselőknek a több száz elejtett hadifogolyról szóló állításait.

Az elfogott katonák közül néhányan sorkatonaként azonosítják magukat. Elemzők szerint

az orosz sorkatonák általában nem számítanak arra, hogy bevetik őket az ukrajnai háborúban, és elfogásuk politikailag igencsak érzékeny probléma Vlagyimir Putyin orosz elnök számára. A besorozott katonák nem kapnak fizetést és rosszul képzettek, Putyin pedig ígéretet tett arra, hogy nem küldik őket harcba Ukrajnában, bár az orosz törvények ezt lehetővé teszik, amíg azok a négy hónapos alapkiképzésen vesznek részt.

Folyamatosan kerülnek fel a kurszki ukrán művelettel kapcsolatos új videók és fotók az internetre, ezért az offenzíva során ejtett orosz foglyok tényleges száma valószínűleg sokkal magasabb a lap által összesítettnél.

Egy szállodát ért orosz rakétacsapásban meghalt a Reuters csapatának egyik tagja, két újságíró megsérült

Meghalt Ryan Evans, a Reuters ukrajnai háborúról tudósító csapatának egyik tagja, a hírügynökség két újságírója pedig megsebesült, miután az oroszok csapást mértek egy szállodára a kelet-ukrajnai Kramatorszk városában. Evans a Reuters biztonsági tanácsadójaként dolgozott, és azután vesztette életét, hogy egy rakéta belecsapódott a Hotel Sapphire szállodába. Itt Evans egy hatfős csapat tagjaként szállt meg szombaton, írta a hírügynökség közleményében.

Evans korábban brit katona volt, 2022 óta dolgozott a Reutersnek, és világszerte, többek között Ukrajnában, Izraelben és a párizsi olimpián is tanácsokat adott újságíróinak a biztonsággal kapcsolatban. A férfi 38 éves volt. „Mély részvétünket küldjük Ryan családjának és szeretteinek. Ryan nagyon sok újságírónknak segített a világ eseményeiről tudósítani; borzasztóan fog hiányozni”, írta a hírügynökség.

A Reuters két újságíróját kórházban kezelik, egyikük súlyosan megsérült. „Sürgősen további információk után kutatunk a támadásról, többek között a kramatorszki hatóságokkal együttműködve, és támogatjuk kollégáinkat és családjaikat”, közölték.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, hogy a szállodát egy orosz Iszkander rakéta találta el, egy olyan ballisztikus rakéta, amely akár 500 kilométeres távolságból is képes csapást mérni. „Egy átlagos városi szállodát semmisített meg az orosz Iszkander” – mondta szokásos vasárnap esti beszédében, hozzátéve, hogy az orosz csapás „teljesen céltudatos, átgondolt volt… részvétem a családnak és a barátoknak”.

Az orosz védelmi minisztérium nem reagált a Reuters megkeresésére.

Az ukránok kifejlesztettek egy új, a rakétát és a drónt ötvöző fegyvert

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Facebook-oldalán bejelentette, hogy egy új, rakéta és drón ötvözetéből álló fegyvert fejlesztettek ki Ukrajnában, melyet „Paljanicja” névre kereszteltek.

Az új hibrid fegyvertől azt várják, hogy képes lesz csapást mérni azokra az orosz repülőterekre, ahonnan az orosz bombázók és harci repülőgépek támadásokat indítanak ukrajnai célpontok ellen, írta az MTI.

Az ukrán elnök azt is közölte, hogy a fegyver már az első sikeres harci bevetésén is túl van, 2024. augusztus 24-én használták. Zelenszkij szerint a fegyver kifejlesztése másfél évet vett igénybe, de a gyártását fel fogják gyorsítani. Az elnök nem közölte a fegyver hatótávolságát, ahogy azt sem, hogy az első bevetésre hol került sor.

Ukrajna felszólította Fehéroroszországot, hogy a csapatait vonja vissza a határról

Ukrajna vasárnap felszólította Fehéroroszországot, hogy vonja vissza a közös határon állomásozó, az ukránok állítása szerint jelentős fehérorosz haderőt és felszerelést. Az ukrán külügyminisztérium óva intette Fehéroroszországot attól, hogy Moszkva nyomása alatt „tragikus hibákat” kövessen el.

A minisztérium közleménye felszólította a fehérorosz fegyveres erőket, hogy „hagyjanak fel a barátságtalan akciókkal” és vonják ki csapataikat a határ hatósugarából. A minisztérium szerint a határon lévő csapatok között fehérorosz különleges erők és korábbi Wagner zsoldos harcosok is voltak. Felszerelésük között harckocsik, tüzérség, légvédelmi rendszerek és műszaki felszerelések is voltak, amelyek az Ukrajna északi határához közeli Gomel régióban helyezkedtek el. A közlemény szerint Ukrajna „soha nem tett és nem is fog barátságtalan lépéseket tenni a fehérorosz nép ellen”.

Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök augusztus 18-án közölte, hogy Ukrajna több mint 120 ezer katonát állomásoztatott a fehérorosz határon, és fegyveres erőinek közel egyharmadát a teljes határ mentén állomásoztatta. Fehéroroszország hétfőn közölte, hogy repülőgépeket, légvédelmi erőket és páncélosokat küldött az ukrán határra.

(Reuters)

Olvasói sztorik