Úgy tűnik, Narendra Modi hindu nacionalista, populista miniszterelnök sorozatban harmadszor is megnyerheti az általános választást a világ legnépesebb országában.
Kedd délelőttig az összesen 640 millió szavazat felét számolták meg, az előzetes adatok pedig azt mutatták, hogy a Modi vezette Bháratíja Dzsanatá Párt (Indiai Néppárt), azaz a BJP és szövetségesei 290 képviselőhelyet szereznének az 543-ból, ami a következő öt évben is a kormánytöbbségüket jelentené az indiai parlamentben. Az eredmény azonban visszaesés lenne Modi számára a 2019-es győzelemhez képest: a jelenlegi számok alapján a BJP közel 70 választókerületet veszíthet, mindössze 240 mandátumot szerezne, és csak szövetségeseivel érné el a többséghez szükséges 272 képviselői helyet.
Az előzetes adatok határozottan nem arra a kétharmados többségre utalnak, amit sok exit poll jósolt a világ legnagyobb voksolásának hétvégi szakasza alatt. A miniszterelnök korábbi elmondása alapján a 2019-es 303 BJP mandátumhoz képest 370-nel lett volna elégedett, amihez nem csak a párt által legutóbb is besöpört északi államokat kellene megtartaniuk, hanem a számukra hagyományosan nehezebb terepet jelentő, gazdagabb déli államokban is sikereket kéne aratniuk.
Az ellenzéki INDIA pártszövetség pedig a jelenlegi számok alapján messze felülmúlta a várakozásokat, és tagjai együttesen 234 mandátumot szerezhetnek. A több mint 20 országos és regionális ellenzéki pártból álló szövetség ezen a választáson fogott össze először azzal a céllal, hogy legyőzzék a 2014-óta hatalmon lévő Modit.
Politikai elemzők szerint Modi karizmája – más megfogalmazásban a körülötte épülő személyi kultusz –, a BJP által hirdetett jóléti programok, és az ügyes propaganda, a szabad média elnyomása nagy szerepet játszott az egymást követő választások behúzásában. Mások szerint Modi ciklusai során az országot egyre élhetetlenebbé tette a növekvő munkanélküliség – ami különösen a fiatalok körében nagy probléma – és a magas infláció. A miniszterelnököt és a párt vezetőit továbbá régóta keményen bírálják a muszlimellenesség szításával, miközben Indiában a muzulmánok alkotják a második legnagyobb vallási csoportot, több mint 172 millió hívővel.
Modinak tehát valószínű egy erősebb ellenzékkel kell majd szembenéznie a következőkben, mint az elmúlt évtizedben bármikor, az egyértelmű parlamenti többséggel azonban folytathatja hindu nacionalista programját és a gazdasági reformjait. A párt által megcélzott kétharmados parlamenti többség hiányában azonban nem fogja tudni vallási alapon módosítani India világi alkotmányát, ahogyan attól sokan tartottak.
Mindenesetre a szavazatokat továbbra is számolják, egyelőre csak részeredmények érkeznek, az indiai választási bizottság az estéhez közeledve fog hivatalos adatokat közölni, amelyekből később kiderül a választás végeredménye.