Elégtelennek tartja a Magyarország által az igazságszolgáltatási rendszerben elfogadott reformokat és több időt tart szükségesnek a végrehajtás ellenőrzésére négy EP-pártcsoport magyar és nemzetközi jogászok segítségével készült elemzése – írja a Szabad Európa.
- Az Európai Néppárt,
- a szociáldemokraták,
- a liberális Renew,
- valamint az európai zöldek
csoportja hétfőn mutatta be az elemzést, amely szerint jelenlegi formájukban sem a reformok, sem pedig azok végrehajtása nem nyújtanak garanciát a magyar igazságszolgáltatás politikai befolyástól való működésére, ezért indokolatlannak tartanák nagyjából 13 milliárd euró kohéziós politikai forrás felszabadítását az ország számára – olvasható a cikkben.
A négypárti értékelés kifogásolja, hogy a reformok nem adnak lehetőséget a bírói függetlenséget károsító múltbéli döntések orvoslására. A képviselők kulcsfontosságúnak tartják, hogy a befagyasztott alapokról a választások után szülessen csak döntés, mivel „az Országos Bírói Tanács csak akkor végezheti a munkáját, ha független”.
A Szabad Európa azt írja: a bizottságnak elvileg november közepéig kellene újraértékelnie a magyar teljesítést, és meghoznia a döntést. „Információink szerint ugyanakkor nincs kizárva, hogy a testület nem fog várni addig a döntéssel” – írják.
Arra a következtetésre jutottunk, hogy nem csupán ezek a reformok nem elégségesek, még ha maradéktalanul végre is hajtják ezeket, de több időre van szükség a hatásuk és sikeres végrehajtásuk felmérésére is
– hangsúlyozza az ötoldalas elemzés, amely a bizottság módszeréhez hasonlóan egy színskála alapján értékeli az egyes reformokat.
A cikk kiemeli: az elemzés rövid idővel azelőtt jelent meg, hogy az Európai Bizottság döntést hozna arról, hogy Magyarország teljesíti-e az úgynevezett „horizontális feljogosító feltételek” közül az egyik legfontosabbat és ezen az alapon hozzáférhet-e a 2021 és 2027 között rendelkezésére álló közel 22 milliárd euró összegű kohéziós politikai forrásból nagyjából 13 milliárd euróhoz.