Nagyvilág

Újabb hat évet kapott a mianmari Nobel-békedíjas vezető

Thet AUNG / POOL / AFP
Thet AUNG / POOL / AFP

Két korrupciós vádban is bűnösnek találta a mianmari bíróság szerdán a hatalomból puccsal eltávolított, Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí ellenzéki vezetőt, és kétszer hároméves börtönbüntetést szabott ki rá. A 77 éves politikusra a korábbi ítéletekkel együtt már 26 év börtönbüntetés vár – írja az MTI.

A most lezajlott tárgyalás során azzal vádolták Aung  Szan Szú Kjít, hogy 2019-ben és 2020-ban összesen 550 ezer dollárnyi (242 millió forint) kenőpénzt fogadott el egy korábban kábítószer-kereskedelemért elítélt iparmágnástól, Maung Weiktől.

Maung Weiket a hadsereg tavaly vette őrizetbe, a milliárdos pedig egy nem sokkal ezt követően közzétett videófelvételen bűnösnek vallotta magát.

Szú Kjít további legalább 18 bűncselekménnyel vádolják, s ha mindegyikben bűnösnek találják, összesen akár 190 év börtönbüntetést is kaphat. Legutóbb márciusban szabtak ki rá ítéletet, akkor öt évet kapott. Az ország demokratikusan megválasztott vezetőjét nagyrészt korrupcióval vádolják, de a választások alatt elkövetett uszítás, a járványügyi szabályok megsértése, valamint walkie talkie adó-vevők illegális birtoklása miatt is elítélték már.

Az ítéletekről széles körben úgy vélik, céljuk a politikus lejáratása, és annak megakadályozása, hogy visszatérjen a hatalomba. A perek ellen a nemzetközi közösség is szót emelt.

A jelenleg is börtönben lévő Aung Szan Szú Kjí minden vádpontban ártatlannak vallotta magát.

A 2020 novemberében tartott parlamenti választáson Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) elsöprő győzelmet aratott. A hadsereg pár hónappal később, 2021 februárjában, néhány órával a parlament megalakulása előtt puccsal eltávolította Aung Szan Szú Kjít a hatalomból arra hivatkozva, hogy nem vették figyelembe a választással kapcsolatos panaszaikat. A hadsereg azt állította, hogy az NLD csalással nyert.

A másfél éve kormányzó junta kemény kézzel irányítja az országot, és véres leszámolásokat hajt végre ellenfeleivel szemben. A Politikai Foglyokat Támogató Szövetség (AAPP) nevű civil szervezet becslései szerint a puccs óta már több mint 15 ezer embert vettek őrizetbe és mintegy kétezer civil vesztette életét. Az ENSZ emberiesség ellen elkövetett bűntettnek nyilvánította a katonai junta által elkövetett cselekményeket, és szankciókat léptetett életbe Mianmar ellen.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik