„Mi vagyunk a változás. Ti vagytok a változás!” – mondta hívei előtt szombati győzelmi beszédében a három cseh ellenzéki pártot tömörítő Spolu (Együtt) koalíció vezetője, Petr Fiala, a jobbközép ODS (Polgári Demokrata Párt) elnöke. A további két ellenzéki pártot összefogó Kalózok és Polgármesterek koalíció vezetője, Ivan Bartos pedig a koalíciós tárgyalások megkezdését ígérte a Spolu vezetőivel. „Véget ért Babis uralma” – tette hozzá Bartos, utalva Andrej Babis miniszterelnökre és annak ANO (Elégedetlen Polgárok Akciója, ugyanakkor az ano jelentése: igen) nevű populista pártjára, amely vereséget szenvedett a csehországi parlamenti választáson.
A CNN máris arról ír, hogy az új, ötpárti ellenzéki koalíció hatalomra kerülése eltávolíthatja a magyar és lengyel populistáktól Csehországot. Ráadásul Babis – akinek Orbán Viktor is kampányolt az utolsó napokban – eddigi szövetségesei, a kommunisták és a szociáldemokraták ezúttal be sem jutottak a törvényhozásba.
Mindez azt jelenti, hogy az illiberális, oroszbarát és EU-ellenes erők meggyengültek – hiszen a baloldal effajta reprezentánsai kizuhantak a törvényhozásból, az ANO hatalma megroppant, az ellenzék EU-párti, liberális, demokratikus elkötelezettségű, középjobb és modernizációpárti tömörülései pedig megerősödtek Kelet-Közép-Európa legfejlettebb államában. Bár az ODS korábban mérsékelten euroszkeptikus, jobboldali polgári erő volt, Fiala alatt az Európa-párti vonal erősödött meg a pártban.
A választás előtt derült ki, hogy a cseh miniszterelnök titokban 22 millió dollárt mozgatott offshore-cégekben, és 2009-ben birtokot vásárolt a francia Riviérán. Igaz, Babis akkor még nem volt politikus. Ám EU-támogatásokkal kapcsolatos visszaélések gyanúja és egyéb vádak is felmerültek már vele szemben, ami fokozatosan erodálta népszerűségét, és hatalmas tömegtüntetések is zajlottak ellene a Covid-járvány előtt Prágában. Természetesen Babis mindig tagadta, hogy törvénytelenséget követett volna el.
Mindazonáltal Babis populista még mindig népszerű bizonyos társadalmi rétegekben, részben mert jelentős nyugdíjemeléseket hajtott végre. Bár az államadósság megugrott, de a csehek korábban nem vettek fel túl sok hitelt, így a gazdaságot még nem terhelte túl a Babis-kormányzás. Sokkal inkább megterhelte az ANO-kabinetet a koronavírus-válság: Csehországban több mint harmincezer áldozatra volt a pandémiának, ez is hozzájárult Babis bukásához.
Első pillantásra tehát úgy tűnt a hét végén, hogy az ellenzék egyértelműen győzött. A szavazatok aránya alapján így is van, hiszen a két ellenzéki koalíciós együttműködés, a Spolu és a Kalózok-Polgármesterek szövetség összesen több mint 43 százaléknyi szavazatot kapott, míg a milliárdos Babis kormánypártja csak 27 százalékig jutott. Ám az eddigi kormányfő azt reméli, hogy Milos Zeman köztársasági elnök mégis őt bízza meg a kormányalakítással.
Négy tényező okozhat zavart a gyors prágai kormányváltásban:
- kicsit „buherált” a választási szisztéma, így a második legtöbb szavazatot kapott Babisék eggyel több mandátumot szereztek, mint a Spolu, amely az ellenzék erősebbik felét képviseli. (Az ANO 72 képviselővel rendelkezik majd az új parlamentben, a Spolu pedig 71-gyel. Hiába kapott az ellenzéki Spolu 27,8 százalékot, az ANO pedig csak 27,1 százalékot. Ezért az ANO most azt követeli, hogy Babist kérje fel a köztársasági elnök a kormányalakításra, még ha elvileg erre esélye sincs a miniszterelnöknek, mivel az ellenzéki pártok deklarálták, hogy nem akarnak vele koalíciót kötni. Ám húzhatná az időt, és addig is ügyvezető miniszterelnök maradhatna.
- A köztársasági elnök, az EU-ellenes Zeman a külpolitikában Vlagyimir Putyin orosz elnököt, alkoholizálásban viszont Putyin elődjét, Borisz Jelcint követte. Így vasárnap, a Babissal való találkozása után az intenzív osztályra került, mielőtt felkért volna bárkit is a kormányalakításra. Ez szintén Babis érdekeinek felel meg, hiszen így is meghosszabbíthatja kormányzási periódusát ügyvezető miniszterelnökként.
- A Babis vezette ANO most a győztes koalíció tagjait egyenként próbálja leválasztani az ottani ellenzéki összefogásról. Állítólag ez nem fog sikerülni, mert az ellenzéki erők a hétvégén megerősítették egymás iránti szolidaritásukat, de azért tudjuk, hogy a politikában biztosat jósolni lehetetlen.
- Babis ráadásul máris megszegte ígéretét, és nem vonul vissza a parlamenti politizálástól ellenzékbe szorulva sem, hanem beülne a törvényhozásba. Ez jól jöhet neki a számos vizsgálat miatt, amit ellene indítottak az elmúlt években, mert hivatkozhat a mentelmi jogára.
Így aztán izgalmas napok elé nézünk Csehországban. Egyrészt aggódni kell, hogy a Babist támogató, de eredetileg balos-szocdem Zeman köztársasági elnök felépüljön.
ahová egyelőre nem részletezett okokból került a láncdohányos, ex-alkoholista politikus, de azt tudni lehet róla, hogy cukorbeteg, korábban tolószékbe kényszerült, és az alapbetegségei miatt már két hete folyamatosan ápolták, mielőtt a katonaorvosok kezei közé került volna. Ők aztán a friss, hétfő délelőtti hírek szerint stabilizálták az állapotát.
Zeman kiesése a politikai játszmából egyértelműen Babis érdekét szolgálná. A betegeskedő köztársasági elnök alkalmatlanná nyilvánítása hosszú procedúra lenne, addig Babis kormányozhatna, és bomlaszthatná a választásokat megnyerő ellenzéket. Fő célpontja egyébként a cseh sajtó szerint az ODS, amely mérsékelten jobboldali, és a Spolu nevű koalíció legerősebb tagja.
A Spolu 71 mandátumából az ODS frakciója 34 tagú lesz, a kereszténydemokrata KDU-CSL-é, 23 fős, a TOP 09 nevű párté pedig 14 tagból áll majd. A Kalózok és a Polgármesterek szövetségből az utóbbi 33 mandátumot szerzett, a Kalózok viszont csak négyet. A szövetség akár a legerősebb frakciót is alkothatta volna a parlamentben a néhány hónappal ezelőtti közvélemény-kutatások alapján, de ekkor Babis a Kalózokra zúdította a cseh sajtó tekintélyes részét, ami az ő befolyása alatt áll. A migránsozó kampányban azzal vádoltak a Kalózpártot, hogy külföldieket telepítene be a cseh családokhoz. Ennek hatására a Kalózpárt mandátumainak száma kevesebb, mint az ötödére csökkent.
A szélsőjobboldali, EU-ellenes SPD nevű párt, amelyet különös módon egy japán-koreai-cseh származású politikus, Tomio Okamura vezet (miközben öccse a Spolu koalíciót erősíti), a korábbi 22 helyett 20 mandátumot szerzett. Az SPD így nem gyűjtött elég voksot ahhoz, hogy – mint azt titkon remélték – Babissal összefogva kormányra kerüljön, és elérje, hogy Csehország EU-ból való kilépéséről népszavazást lehessen kiírni. Ebben egyébként a szélsőjobboldalt támogatták a kommunisták is, ők azonban kizuhantak a parlamentből, sőt Zeman államfő is egyetértett a szélsőbalos-szélsőjobbos kezdeményezéssel.
Mindazonáltal bárhogy ügyeskedik is Babis, bármennyire betegeskedik is Zeman, és bármennyire gyenge is a Kalózpárt, az ellenzék igyekszik összetartani. Az ötpárti koalíció a hétvégén már megkezdte a felkészülést a kormányzásra. Ha sikerül megállapodniuk, akkor 108 mandátumuk lehet a 200 fős parlamentben.
Jan Rovny, a francia elitegyetem, a Sciences Po docense szerint a csehek alapvetően a populizmust büntették a mostani voksoláson. Szerinte a mérsékelt ellenzék Babis illiberalizmusát győzte le. Így hiába migránsozott a kormányfő, ez a taktika nem jött be, propagandája visszaütött baloldali szövetségeseire, a szociáldemokratákra és a kommunistákra, akik kihullottak a parlamentből, az ellenzék viszont profitált végeredményben az ANO kampányából, miután egységesen lépett fel.
Rovny kitért Babis és Orbán Viktor barátságára is. Szerinte Babis furcsa kampánymixet dolgozott ki: egyrészt balos szövetségeseire próbált támaszkodni, másrészt a magyar és a lengyel illiberálisokéhoz hasonló autoriter taktikát alkalmazott. Ezzel sikerült az ideológiai megosztottságot fokoznia, és az ANO-t egy balos és tekintélyelvűpárttá formálta a közvélemény szemében, miközben korábban a kétoldali populizmusa vonzóbb volt a tömegek szemében.