Nagyvilág

Kultúrharc Amerikában: lebontották Lee tábornok richmondi lovasszobrát

by POOL / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
by POOL / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Évekig tartó ellenállás és hosszadalmas bírósági eljárás végére tettek pontot szerdán, amikor nekiálltak, hogy eltávolítsák a helyéről az Egyesült Államok egyik legnagyobb konföderációs emlékművét, Robert E. Lee tábornok lovasszobrát.

A szobor Virginia állam fővárosában, Richmondban állt a mai napig, és az amerikai polgárháborúban vesztes szakadár, rabszolgatartó déliek tábornokának illetve főparancsnokának állított emléket.

Ralph Northam virginiai kormányzó tavaly nyáron rendelte el a Lee tábornok richmondi szobrának lebontását, miután a fekete George Floydot egy rendőri akció során megölték Minneapolisban. Az eset következtében az egyesült államokban nemcsak a faji egyenjogúságról szóló diskurzus vált hangosabbá, de a kultúrharc is felerősödött, ennek lett egyik következménye az emlékmű elbontása. Maga az alkotás egy hat méter magas bronz lovas szobor, amely majdnem kétszer olyan magas talapzaton állt, és 1890 óta magasodott a Konföderációs államok egykori fővárosa fölé.

A bontási munkálatokat helyi idő szerint szerda reggel 8 óra előtt kezdték meg a munkások. Ehhez két nyilvános nézőteret is kialakítottak, igaz korlátozott láthatósággal. Az alkalomra összegyűlt tömeg az AP News tudósítása szerint a bontás közben a következőket skandálta:

 Mit akarunk? Igazságszolgáltatás! Mikor akarjuk? Most!

Az egyedülálló műalkotás, amelyet esztétikai minőségéért is értékelnek, négy másik hatalmas konföderációs szobor környezetében állt a sugárúton, ezeket a város már tavaly nyáron eltávolította.

Lee tábornok szobrának eltávolítását várhatóan még szerdán befejezik. Az emlékművet a tervek szerint legalább két darabra kell vágni, és később egy meg nem nevezett helyre szállítják, amíg végleges döntés nem születik a további sorsáról. A szobor talapzata egyelőre a helyén megmarad, bár a munkások csütörtökön várhatóan eltávolítják a díszítő táblákat és kiszabadítják a talapzatba rejtett időkapszulát is.

George Floyd halála után a szobor környéke tüntetések és alkalmi összecsapások helyszínévé vált. A talapzatot folyamatosan alakuló színes graffiti borította, sok kézzel festett üzenettel, amelyek elítélték a rendőrséget, valamint a rendszerszintű rasszizmus és egyenlőtlenség megszüntetését követelték.

A kormányzó szerint a szobor további sorsáról a nyilvánossá bevonásával döntenek majd.

2017-ben Lee tábornok Charlottesville-i szobra kapcsán robbant ki a szélsőjobboldali, rasszista csoportok és baloldali radikálisok közötti összecsapásokkal kísért tüntetéssorozat, amely halálos áldozatokat is követelt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik