A dokumentum szerint, amelybe az ARD közszolgálati műsorszóró és a dpa német hírügynökség betekintést nyert, a 2001 és 2020 közötti küldetésből fakadó többletkiadások 12,15 milliárd eurót tesznek ki. Ezzel a Bundeswehr történetének legdrágább bevetése az afganisztáni misszió.
A legmagasabb kiadások 2010 és 2012 között voltak: évente több mint egymilliárd euró. Ez a három év számít egyben a legveszélyesebbnek is a misszió történetében, amikor több mint ötezer német katona teljesített szolgálatot a dél-ázsiai országban, és harci cselekményekben is részt vettek a kormányt segítve a radikális iszlamista tálibok ellen.
Annegret Kramp-Karrenbauer védelmi miniszter a dpa-nak adott interjújában közölte, hogy a Bundeswehrrel együttműködő és veszélyben lévő afgán munkatársakat gyorsított eljárásban áttelepítik Németországba. Mint mondta, a német kormány már dolgozik az ügyön.
„Olyan emberekről van szó, akiknek egy része éveken át saját biztonságának kockáztatásával a mi oldalunkon dolgozott és harcolt, illetve egyéb személyes hozzájárulást nyújtott. A Német Szövetségi Köztársaság kötelességének tartom, hogy ezeket az embereket, most, hogy végleg elhagyjuk az országot, ne hagyjuk hátra védelem nélkül” – emelte ki a tárcavezető.
A minisztérium szerint a helyi segítők áttelepítését célzó eljárás keretében 2013 óta 781 afgánt fogadott be Németország. Jelenleg mintegy háromszáz helybélit foglalkoztat a német katonai kontingens Afganisztánban.
Joe Biden amerikai elnök szerdán jelentette be, hogy az amerikai csapatok a 2001-es New York-i terrortámadás huszadik évfordulójáig, szeptember 11-ig kivonulnak Afganisztánból. Az országban jelenleg állomásozó, körülbelül 2500 amerikai katona kivonását május 1-jén kezdik meg. Még aznap Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben a miniszteri szintű NATO-értekezletet követően közölte, hogy május 1-jéig megkezdik a katonai szövetség afganisztáni erőinek kivonását.
A német fejlesztési minisztérium adatai szerint 2001 óta 3,5 milliárd eurót költöttek el erre a célra. A pénzből 1440 kilométer utat és 2390 méter hidat építettek, illetve újítottak fel. Emellett 293 iskolát és 51 kórházat építettek, és rendbe hoztak 120-at, illetve 34-et. A külügyi tárca közlése szerint mindehhez további 425 millió euró humanitárius támogatás jön, amelyből mindenekelőtt a menekültek ellátását biztosították, valamint az élelmiszer- és ivóvízellátást, az egészségügyi és a katasztrófavédelmi kiadásokat fedezték.
A külügyminisztérium szerint a humanitárius támogatást a német katonák távozását követően is fenntartják. Tavaly novemberben Berlin egy adománykonferencián 430 millió eurót ajánlott fel 2022-re.