A cseh diplomácia irányítója – a magyar kormány illegális migráció elleni határozott fellépésének a hátterét firtató felvetésre válaszolva – hangoztatta: el kell ismerni, hogy
Magyarország 2015-ben hatalmas (migrációs) nyomás alatt volt, és a szlovákokon, illetve rajtunk (cseheken) kívül senki se segített neki.
Martin Stropnicky szerint Orbán Viktor közismert politikai stílusa lehet ugyan némelyek számára túl határozott, „de érdeme, hogy a migrációs vitát ahhoz a felismeréshez vezette, hogy a schengeni határokat valamiképpen meg kell védenünk”. Amennyiben ezt a témát, tehát a schengeni határok védelmét Brüsszel, az Európai Unió másra hagyná, akkor a témát nagyon hamar a szélsőségesek vennék a kezükbe, és Európa „barnulni” kezdene – vélekedett a cseh tárcavezető.
Václav Belohradsky cseh filozófus, egyetemi tanár a vitában úgy fogalmazott, hogy Orbán politikájának „ezt az aspektusát értékelni kell”. Ugyanakkor bírálta a magyar kormányfőt, hogy a liberális demokrácia helyett illiberális demokráciát akar építeni.
Belohradsky szerint
Orbán nagyobb hatalmat akar, mint amennyit a liberális demokrácia adhat a politikának,
ezért igyekszik kiiktatni a hatalmát korlátozó fékeket, például a független bíróságokat vagy a szabad sajtót.
Jan Hamácek, a Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke leszögezte, hogy a migráció kérdésében Csehország egyértelműen Magyarország mellett van. Szerinte azonban probléma, ha egy politikus megpróbálja lebontani a mai liberális demokratikus rendszert.
Ezt már nem támogathatjuk
– szögezte le Hamácek, aki korábban négy évig a parlamenti alsóház elnöke volt. A politikus úgy látja: Csehországot jelenleg ilyen veszély nem fenyegeti, de a problémára figyelni kell.
Martin Stropnicky nagyon fontosnak minősítette a visegrádi csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) létezését és működését, és szerinte Magyarországot “de facto” szomszédos országnak kell tekinteni. Megállapította: Csehország és Szlovákia nagyon kényes helyzetben van a visegrádi csoportban, mert nem minden tetszik nekik, ami Magyarországon vagy Lengyelországban történik, de érdekük, hogy a V4 fennmaradjon.
A csoportot meg akarjuk tartani
– hangsúlyozta a cseh külügyminiszter. (MTI)