Pár perccel később a szövetségi katasztrófaelhárítási hivatal (FEMA) hawaii központja Twitter-üzenetben nyugtatott meg mindenkit, azzal, hogy vaklárma volt, és nincs rakétafenyegetés.
Tulsi Gabbard, Hawaii demokrata párti képviselője szintén Twitter-bejegyzést tett közzé, amelyben leszögezte: nem tart rakéta Hawaii felé, és egyúttal feltette a kérdést, hogyan fordulhatott elő hamis riadó, és miért tartott 38 percig az álhír korrigálása, miközben ok nélkül tartottak félelemben emberek ezreit.
A FEMA fújt riadót, és mobiltelefonon juttatta el a hírt helybéliekhez. A helyi televízió is egész napra szóló riadót hirdetett.
HAWAII – THIS IS A FALSE ALARM. THERE IS NO INCOMING MISSILE TO HAWAII. I HAVE CONFIRMED WITH OFFICIALS THERE IS NO INCOMING MISSILE. pic.twitter.com/DxfTXIDOQs
— Tulsi Gabbard (@TulsiGabbard) January 13, 2018
Egyelőre nem hozták nyilvánosságra, hogy ki a felelős a hamis riadóért. Honolulu városa és a megye vezetői, valamint az Egyesült Államok Csendes-óceáni Parancsnoksága (USPACOM) közleményben tudatta, hogy tévedésről van szó.
Az USPACOM nem észlelt ballisztikusrakéta-fenyegetettséget Hawaiin
– szögezte le közleményében Dave Benham, az USPACOM szóvivője.
A Pentagon (védelmi minisztérium) nem nyilatkozott az ügyben. A Fehér Ház közleménye szerint Donald Trump elnököt tájékoztatták az esetről.
David Ige, Hawaii kormányzója bocsánatot kért a vaklármáért, szerencsétlen és sajnálatosnak esetnek nevezte a történteket.
Hawaii az egyik legközelebb fekvő állam Észak-Koreához, ezért tavaly decemberben a hidegháború óta először tesztelték a szirénarendszert.