Nagyvilág

Kötelezettségszegési eljárást indít Brüsszel a CEU miatt

Az Európai Bizottság figyelmeztető levelet küld a magyar kormánynak, mert a felsőoktatási törvény módosítása indokolatlanul szigorú feltételekhez köti a külföldi egyetemek működését hazánkban – írja az Index. 

Ez az első szakasza az eljárásnak, amit az EU ellenőrző szerve indít az uniós kötelezettségek megszegése miatt.

Az európai uniós alapelv, hogy a szolgáltatások szabad mozgása csak nagyon indokolt esetben korlátozható a magánpiaci oktatási intézményekre is vonatkozik. Az Európai Bizottság szerint a törvény túlságosan korlátoz, amikor megszabja,

  • hogy hívhatnak egy egyetemet, vagy
  • csak akkor végezhet oktatási tevékenységet külföldön, ha az anyaországban is.

A magyar kormánynak két hónapon belül válaszolnia kell az Európai Bizottságnak,

ezután döntik el, van-e szükség a törvény változtatására. Ha van rá szükség, akkor a kormány kap egy újabb felszólítást a módosítás elvégzése miatt, ezután lesz két hónapja a helyzet rendezésére. Ha ez nem történik meg, akkor az ügy az Európai Unió Bíróságára kerül.

A felsőoktatási törvény módosítása szerint a Közép-Európai Egyetem csak akkor adhat ki amerikai diplomát, ha az USA-ban is rendelkezik egyetemi kampusszal és a két kormány között nemzetközi egyezmény jön létre az egyetem működéséről.

A CEU rektora egyébként hétfőn felszólalt a Brüsszeli Szabadegyetemen tartott konferencián is, amelyet „Oktatási szabadság és demokrácia – a felsőoktatás válsága Magyarországon” címmel tartottak, kedden pedig meghallgatást tartottak az Európai Parlamentben a CEU jövőjéről, ezen is részt vett Ignatieff.

Szerda délután Orbán Viktor is felszólal az Európai Parlament ülésén.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik