Eldőlt: Hillary Clinton elbukta az amerikai elnökválasztást Donald Trumppal szemben. Adódik a kérdés: ekkora vereség után milyen karrier vár Clintonra?
Idősebb Bush ejtőernyőzött
George H. W. Bush, azaz az idősebb Bush rögtön kakukktojás, mert ő egy cikluson át elnök volt. Aztán indult egy másodikért is, de jött a demokrata Bill Clinton, és legyőzte (miközben példátlanul sok, majdnem 20 millió szavazatot lenyúlt előlük a független harmadik jelölt, Ross Perot). Bushnak így véget ért az elnöksége, de II. Erzsébet brit királynő hamar lovaggá ütötte. Ugyanebben az évben, 1993-ban Bush Kuvaitba utazott, hogy megemlékezzen saját győztes háborújáról Irak ellen, de kiderült, hogy az iraki titkosszolgálat merényletet tervezett ellene. Ez meghiúsult, a tetteseket elfogták.
Bushnak lett saját pecaversenye, róla elnevezett könyvtára és reptere (a houstoni), na meg egy szintén elnökké lett fia. Bill Clintonnal összebarátkoztak, jótékonykodtak, ezért kitüntetéseket is kaptak. 2009-ben egy repülőgép-hordozó hajót is elneveztek róla, majd Barack Obama is kitüntette a Parkinson-kórral küzdő exelnököt. Egy nagy vágyát végül 90 évesen teljesítette: kiugrott egy repülőből ejtőernyővel. Jelenleg Bush a legidősebb, ma is élő elnök.
Bob Dole az éhezés ellen küzdött
Clinton Bushsal ellentétben újrázni tudott, ezúttal Bob Dole kansasi szenátort verte meg 1996-ban. Dole ’96 előtt 30 évig volt Kansas szenátora, az elnökválasztás évével ez is véget ért a számára. Dole a veresége után visszavonult, jogászkodott még kicsit, majd feltűnt sok tévéműsorban és reklámban, volt politikai kommentátor és szóvivő. Fő jótékonysági irányvonala a gyermekéhezés elleni küzdelem lett. Érdekesség, hogy Dole az előválasztásokon nem állt ki Trump mellett, csak amikor egyértelművé vált a győzelme. Paul Manafort, Trump egyik kampányguruja pedig korábban Dole tanácsadója volt.
Al Gore Nobelt kapott
Szintén nem kezdőként érkezett a vesztes jelöltek csapatába a demokrata Al Gore, aki korábban 1993-2001 között Clinton alelnöke volt. Gore rengeteget kritizálta George W. Bush kormányát a háborúk és a Katrina-hurrikán kezelése miatt. Itt lépéseket is tett, egyszer pl. két repülőt intézett 270 ember evakuálására az elöntött területekről. Érdekesség, hogy Gore indulását azóta minden választáson, a mostanin is sokan szerették volna elérni, de ő mindig nemet mondott.
Gore hosszú ideje lobbizott a környezetvédelemért, amikor elnökjelölt lett, és ezzel később sem állt le. Több alapítványban, civilszervezetben és megújuló energiákkal foglalkozó cégben vállalt szerepet, majd elkészíttette filmjét, A kellemetlen igazságot a globális felmelegedésről. Hamar meg is kapta érte – megosztva az ENSZ klímaváltozási szervezetével – a Nobel-békedíjat, sőt a legjobb dokunak járó Oscart.
John Kerry külügyminiszter lett
Bushnak 2004-ben, másodszorra John Kerryt sikerült legyőznie, aki 1985-től 2013-ig volt Massachusetts szenátora. A 2004-es választási vereség után a szenátus kisvállalkozási, majd külügyi bizottságát vezette. 2013-ban pedig Hillary Clintont váltotta a külügyminiszteri székben, szóval az biztos, hogy ezen a poszton marad 2017-ig. Minisztersége idején a két legnagyobb sikere az Iránnal kötött atomalku és a párizsi klímaegyezmény aláírása volt (főleg, hogy Al Gore korábban hiába kampányolt a kiotói szerződés aláírásáért).
John McCain veteránabb már nem is lehetne
A veterán katona és politikus és szenátor John McCain 2008-ban nem tudta meggyőzni a választókat, akik Barack Obamának szavaztak bizalmat. McCain 1987 óta Arizona szenátora, és idén is indul a szenátusi választáson. 2015 óta vezeti a szenátus fegyveres erők bizottságát. A szenátusban egyébként, főleg Obama első elnöki ciklusában mindenben gáncsolni igyekezett az elnököt, a csapatkivonásoktól kezdve az egészségügyi reformig. 2011-ben annyira támogatta Moammer Kadhafi megdöntését, hogy a háború után egyből, első amerikai tisztviselőként Bengáziba utazott. Támogatta a szíriai háborúba való amerikai beavatkozást és az ukrajnai Euromajdan forradalmát. Amúgy sokáig támogatta Trump jelöltségét, de a sokadik botrány után kiállt mögüle.
Mitt Romney majdnem indult 2016-ban is
Mitt Romney volt hosszú idő után az első vesztes jelölt, aki nem töltött el sok időt az amerikai politikában, pláne nem a szenátusban. 2003-07 között Massachusetts kormányzója volt ugyan, de élete zömét üzletemberként élte le (fontos mérföldkő volt, hogy ő irányította a 2002-es Salt Lake City-i téli olimpia rendezőbizottságát). Romney a 2012-es veresége után két évig csendben volt, akkor hevesen kampányolt a félidei választások idején különböző jelöltek mellett. Sokáig szó volt róla, hogy 2016-ban is elindul, de végül elállt ettől, viszont hevesen kritizálta mindvégig Trumpot.