A 65. Nemzetközi Űrhajózási Kongresszus hétfőn nyílt meg a kanadai nagyvárosban. A név nélkül nyilatkozó orosz űrhajózási illetékes elmondta, hogy a Roszkoszmosz, az orosz űrhajózási hivatal körülbelül tízfős küldöttségéből mindössze két tolmácsnak adtak beutazási engedélyt az észak-amerikai ország konzulátusán. Az orosz űrhajózás más képviselőit is sújtotta a tiltás. Nem kapott kanadai vízumot Szergej Krikaljov volt orosz űrhajós, a Központi Gépipari Tudományos Kutatóintézet egyik igazgatóhelyettese. Alekszandr Miljkovszkijnak, az űripari kutatóintézet vezérigazgatójának sem adtak kanadai beutazási engedélyt.
Az Interfax forrása szerint nyilvánvalóan politikai okok lehetnek a kanadai vízum megtagadásának hátterében. Úgy tudja, hogy a kínai szakemberek hasonló helyzetbe kerültek, és a torontói kongresszuson nem képviseltetik magukat a Közel-Kelet országai sem.
Kanada az egyike azon országoknak, amelyek büntetőintézkedéseket vezettek be Oroszországgal szemben. Március második felében, a Krím félsziget elcsatolását követően vezettek be először szankciókat, akkor 7 oroszországi és 3 krími kormányzati tisztviselőnek a Kanadába való beutazását tiltották meg, és intézkedtek esetleges kanadai vagyonuk befagyasztásáról. Közöttük van Dmitrij Rogozin, az űr- és hadiipart felügyelő orosz kormányfőhelyettes is. Május elején és július közepén újabb szankciók következtek.
Az észak-amerikai ország a Kreml Ukrajna-politikája miatt szeptember közepén újabb szankciókat alkalmazott Oroszországgal szemben. A büntetőintézkedéseket kiterjesztette az állam többségi tulajdonában lévő Szberbankra és 5 orosz gépipari vállalatra, illetve kutatóintézetre. Kanada beutazási tiltólistára tette az orosz védelmi miniszter két helyettesét, valamint a vezérkari főnök első helyettesét és az orosz szárazföldi haderők parancsnokát is.