A miniszterelnök a szerdai sajtóközleményben első ízben fogalmazott ilyen nyíltan az 1915 és 1917 közötti szörnyűségekről, amelyeket Törökországgal ellentétben számos ország népirtásként ismer el.
A közleményben, amelyet kilenc nyelven, köztük örményül jelentettek meg, Erdogan elismerte ugyan, hogy a népcsoport tagjainak deportálása “embertelen következményekkel” járt, azonban nem használta a “népirtás” kifejezést.
1915. április 24-én az Oszmán Birodalom irányítói az örmény közösség több száz szellemi és politikai vezetőjét őrizetbe vetették. Közülük sokakat kivégeztek, másokat pedig száműztek. Az ezt követő, éveken át tartó erőszakos eseményekben mintegy 1,5 millió örményt gyilkoltak meg.
Noha a 2002 óta hatalmon lévő, iszlám gyökerű konzervatív török kormány békülékenyebben áll hozzá a tragédia megítéléséhez, mint a korábbiak, a jelenlegi is kategorikusan elutasítja, hogy népirtásnak ismerje el azt. Ankara álláspontja szerint 300-500 ezer örmény vesztette életét, s ők is az első világháború következményeként.