Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország alkotta csoport, valamint Irán múlt év novemberében kötötte azt az átmeneti megállapodást, amelynek alapján Irán fél évre leállítja nukleáris programját, cserébe pedig a Nyugat enyhít a perzsa országot sújtó nemzetközi gazdasági szankciókon. Az elmúlt napokban véglegesített egyezmény végrehajtását a tervek szerint hétfőn kezdik meg.
Az ENSZ felügyelete alatt működő önálló kormányközi szervezet kulcsfontosságú szerepet tölt be annak ellenőrzésében, hogy az iszlám köztársaság eleget tesz-e az hat hónapra szóló megállapodásban foglaltaknak, azaz az urándúsítás korlátozásának.
Értesülések szerint a delegáció a napokban felkeresi az ország középső részén lévő Natanzban, valamint Fordóban található nukleáris létesítményeket. A küldöttség ellenőrizni kívánja, hogy Irán valóban leállítja-e a 20 százalékosra történő urándúsítást, és meglévő 20 százalékos uránkészleteit pedig visszahigítja-e az előírásoknak megfelelő 5 százalékosra.
A Reuters hírügynökség korábbi értesülése szerint a közeljövőben jelentősen sűrűsödnek az Iránban folytatott ellenőrzések, a NAÜ szakértőinek a korábbinál több létesítménybe lesz bejárásuk, s ezáltal új felszerelésekre is szükségük lesz.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) pénteken öt és fél millió eurós (1,65 milliárd forintos) soron kívüli hozzájárulást kért a tagállamoktól, hogy ellenőrizni tudja a Teherán atomprogramjáról szóló genfi megállapodásban foglaltak teljesítését.