A The Independent című brit lapban közölt levél aláírói – mint írták – jelezni akarják, hogy a nemzetközi tudományos közösség számos kiemelkedő tagja szolidáris azokkal a politikusokkal, művészekkel, sportolókkal és másokkal, akik már kifejezték undorodásukat attól, ahogyan az orosz kormány bánik meleg állampolgáraival.
Erőszakhoz, öngyilkossághoz vezet
A kémiai Nobel-díjas Sir Harry Kroto és a vele régóta barátságot ápoló Ian McKellen brit színészóriás, a homoszexuálisok jogainak ismert szószólója által megfogalmazott levél aláírói reményüket fejezik ki, állásfoglalásukkal arra ösztönözhetik “az orosz államot, hogy magáévá tegye a 21. századi humanitárius, politikai és benne demokratikus elveket, amelyekért Mihail Gorbacsov oly keményen küzdött”.
Az orosz parlament által egyhangúlag elfogadott törvény a kiskorúak védelmére hivatkozva tiltja, hogy nyilvánosan ne elítélő formában essék szó a homoszexualitásról. Bírálói szerint a jogszabály a melegek elleni erőszakcselekmények és a melegek körében az öngyilkosságok elszaporodásához vezetett.
Meleg Gandalf nem kell?
A The Independent szerint a tiltakozást a levelet – főbb szerepei nyomán – V. Henrikként, illetve Gandalfként is jegyző Ian McKellen kezdeményezte, akit a brit külügyminisztérium homoszexualitására tekintettel eltanácsolt az Oroszországba látogatástól. A színész a levélben is utal arra, hogy mivel Oroszországban nem beszélhetne nyíltan a szexualitásáról, kénytelen volt visszautasítani filmfesztivál-meghívásokat.
A kezdeményezéshez 27 Nobel-díjast sikerült megnyerni, többségében tudósokat – köztük a magyar származású John Polanyi (Polányi János) kémikust -, de csatlakoztak hozzá írók is, így a német Herta Müller vagy a dél-afrikai John Coetzee, valamint Mairead Maguire északír békeaktivista.
A “melegpropaganda” betiltása után a Szovjetunió felbomlásakor legalizált homoszexualitás újbóli kriminalizálása került napirendre a napokban Oroszországban, amely igyekszik a konzervatív értékek védelmezőjeként feltűnni a világban.