Nagyvilág

Moszkva atommal lőne vissza

moszkva(960x640)(1).jpg (moszkva, )
moszkva(960x640)(1).jpg (moszkva, )

Oroszország fenntartja a jogot, hogy nukleáris fegyvert vessen be, ha hagyományos fegyverekkel támadják meg - közölte az orosz kormány egyik magas rangú tagja szerdán.

Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes kijelentése az AP amerikai hírügynökség szerint az azonnali globális csapást lehetővé tévő amerikai fejlesztésekkel kapcsolatos moszkvai aggodalmat tükrözi.

Emlékezniük kell azoknak, akik “hagyományos hadászati fegyverekkel kísérleteznek, hogy amennyiben minket megtámadnak, bizonyos helyzetben kétségtelenül atomfegyvereket fogunk bevetni” – közölte Rogozin anélkül, hogy megnevezte volna az Egyesült Államokat.

Globális csapás

Az orosz politikus “kiegyenlítő” hatásúnak nevezte a nukleáris fegyvereket, amelyek csökkentik az esetleges agresszió bekövetkezésének valószínűségét.

Fotó: AFP/Natalia Kolesnikova

Az amerikai hadsereg Azonnali Globális Csapás (Prompt Global Strike – PGS) elnevezésű programjának az a célja, hogy hagyományos robbanótöltettel a világ bármely pontjára egy órán belül csapást lehessen mérni. Oroszország, amely messze nem rendelkezik hasonló képességekkel, a washingtoni programot “destabilizáló” hatásúnak tartja.

Az Egyesült Államok a hangsebesség legalább ötszörösére képes rakétatechnológia kidolgozása mellett egyebek közt azt is tervezi, hogy a nukleáris robbanótöltettel felszerelt hordozórakéták közül többet úgy alakít át, hogy alkalmassá váljon hagyományos robbanófejek célba juttatására is.

Hasonló fejlesztés

Rogozin azt állította, hogy országa is hasonló fejlesztéseken dolgozik, részleteket azonban nem közölt. A Kreml szerint a PGS-program során kifejlesztett amerikai fegyverek hatása az atomfegyverekéhez mérhető, így azokat érinteniük kell a jövőbeni leszerelési tárgyalásoknak.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden a hadsereg nagyszabású modernizációs programjának folytatását, valamint az arktiszi orosz katonai jelenlét növelését jelentette be. A fejlesztés keretében repülőtereket, kikötőket építenek az Oroszországhoz tartozó, Északi-sarkhoz közeli Ferenc József-földön és a keletebbre fekvő Új-szibériai-szigeteken.

Putyin az amerikai haditengerészet jeges-tengeri jelenlétét jelölte meg az arktiszi csapatnövelés egyik fő okaként, mondván, hogy egy Barents-tengeri tengeralattjáróról kilőtt rakéta mindössze 15 perc alatt eléri Moszkvát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik