Több mint tízezer halálos áldozata lehet a Fülöp-szigetek középső részén végigsöpört Haiyan tájfunnak Leyte szigetén és környékén – jelentették be vasárnap a kormány becsléseire hivatkozva a helyi hatóságok.
Elmondták, hogy abban a térségben egyelőre 300-400 holttestet találtak.
A tájfun házak tömegét döntötte romba, és súlyos károkat okozott a 220 ezer lakosú Tacloban kikötővárosban, az ottani tengerparti repülőteret elárasztották a heves szél által felkorbácsolt, két emelet magas hullámok. Taclobanban csaknem minden házat súlyosan megrongált vagy teljesen lerombolt a tájfun.
A kormány szombaton 15 ezer katonát vezényelt a tájfun által leginkább sújtott térségbe helikoptereken, teherautókon és gyalogosan, a károk ellenére szombaton sikerült leszállnia a repülőtéren két C-130-as katonai szállítógépnek, amely a mentéshez szükséges felszereléseket és távközlési berendezéseket vitt Taclobanba.
Magyar felajánlás
A magyar kormány felajánlotta segítségét a Fülöp-szigeteki kormánynak, így jelenleg a katasztrófa sújtotta ország válaszára várva, teljes készenlétben áll az ENSZ minősítést nyert Hunor mentőszervezet bevetésre tervezett szervezeti egysége, amely a romok alatt maradtak felkutatására specializálódott – közölte honlapján a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
A Hunor a magyar katasztrófavédelem hivatásos mentőszervezete, amelynek városi kutató-mentő alegysége áll készenlétben a bevetésre. Az alegység romkutató, logisztikai, egészségügyi komponenssel készült fel a bevetésre, hat órán belül készen áll az útra – áll a közleményben.
A Fülöp-szigetekre pénteken reggel csapott le a hatalmas károkat okozó és több mint ezer emberéletet követelő, Haiyan névre keresztelt tájfun.
Ilyen erős vihar még sosem volt
A nyolcas erősséget meghaladó trópusi ciklon következtében több mint egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát. A tájfun szombaton, immár megenyhülve, Vietnam felé haladt tovább.
A katasztrófát szenvedett szigeteken földcsuszamlások is történtek, az áramszolgáltatás akadozik, közlekedési nehézségek vannak, és ellehetetlenült a telekommunikáció.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete szakértő csoportokat küldött a helyi mentő erők munkájának megsegítésére, akik a kárfelmérés, a helyi koordináció és a telekommunikáció területén működnek együtt a helyi szervezetekkel. Egy nemzetközi egészségügyi csoport mozgósítása is folyamatban van.
Az amerikai védelmi minisztérium is felajánlotta segítségét: Chuck Hagel miniszter közleményben jelezte, hogy az Egyesült Államok helikoptereket, repülőgépeket és hajókat bocsát rendelkezésre az eltűntek felkutatására, a mentési munkálatokra.