“Az Egyesült Államok elleni évszázados harc új szakaszában nem rejtjük véka alá azt, hogy különféle műholdak és nagy hatótávolságú rakéták – amelyek felbocsátását folytatjuk -, illetve a végrehajtandó átfogó atomkísérlet az esküdt ellenségünket, az Egyesült Államokat fogja célba venni” – olvasható a Kim Dzsong Un vezette legmagasabb katonai testület, az úgynevezett Állami Védelmi Bizottság közleményében.
A fenyegető tájékoztató két nappal az után jelent meg, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden az Egyesült Államok kezdeményezésére egyhangúlag elítélte a decemberi észak-koreai rakétakísérletet, és szigorította a sztálinista állami elleni szankciókat, további hat magán- és jogi személyt véve fel az ENSZ tilalmi listájára.
A phenjani védelmi bizottság közleményében leszögezte, hogy szembeszegül minden ENSZ-szankcióval, amely szerinte törvénytelen és illegitim. Közölte, hogy az Egyesült Államok által “kieszelt” BT-határozat elfogadásával a legveszélyesebb szakaszába lépett az Észak-Koreával szembeni ellenséges politika.
A keddi BT-határozat után egy nappal a phenjani külügyminisztérium közölte, hogy nem lesznek többé a Koreai-félsziget atommentesítéséről szóló hatoldalú tárgyalások, és Észak-Korea védelmi célból erősíteni fogja haderejét, beleértve az elrettentést szolgáló nukleáris erejét.
A dél-koreai sajtóban csütörtökön olyan hírek láttak napvilágot, hogy Észak-Korea befejezte a harmadik atomrobbantás előkészületeit, és talán már elkövetkező napokban végrehajtja az újabb nukleáris kísérletet. A Dong-A Ilbo című lap katonai forrásokra hivatkozva azt írja, hogy az Észak-Korea északi részén található Punggye-ri nukleáris gyakorlóterepen kiástak egy új alagutat, elhelyezték benne a kísérlethez szükséges berendezéseket, csatlakoztatták a kábeleket, majd az alagutat bebetonozták.
Észak-Korea 2006-ban, majd 2009-ben hajtott végre kísérleti atomrobbantást ugyanezen a nukleáris gyakorlóterepen. Szöuli vélemények szerint ezúttal dúsított urániummal ellátott atombombát fog felrobbantani, tekintettel arra, hogy plutóniumkészletei korlátozottak. A dél-koreai hírszerzés egyik illetékese szerint Észak-Korea évente 40 kilogramm dúsított urániumot tud előállítani, ami két nukleáris robbanószerkezet elkészítéséhez elegendő.