Nagyvilág

Szerbia hivatalosan is EU tagjelölt

Megállapodtak az európai uniós tagországok állam- és kormányfői csütörtök este arról, hogy Szerbia megkapja az EU-tagjelölt ország hivatalos státusát.

Kétnapos brüsszeli találkozójuk első napján az uniós vezetők azért foglalkoztak a bővítést érintő kérdésekkel, mert az eredetileg tervezett időpontban, tavaly decemberben nem tudtak kompromisszumra jutni ezekben. A Szerbiával kapcsolatos döntést akkor a megnövekedett szerb-koszovói feszültség miatt kellett elhalasztani.

Pozitív döntés

Szerbia számára az uniós tagjelöltség elnyerése fontos fordulópont, hiszen az ország – egykori vezetésének a kilencvenes évek délszláv háborúiért viselt felelőssége miatt – más volt a többi volt jugoszláv tagköztársasághoz képest, s nehezen haladt az uniós integráció útján, és sokáig elszigetelődött.

Uniós illetékesek az elmúlt hetekben nem titkolták, hogy a Belgrád számára pozitív döntést fontosnak tartják annak érdekében is, hogy segítsék az EU-barát politikai erőket a közelgő szerbiai választásokon.

Ami a magyar álláspontot illeti, a honi diplomácia következetesen támogatta Szerbia uniós integrációját.

Az EU továbbra is vonzó

Egyelőre nincs szó arról, hogy az uniós csatlakozási tárgyalások is megkezdődnének Szerbiával. Ez lesz a csatlakozási folyamat következő lépcsője.

Van Rompuy csütörtökön arra bátorította Belgrádot, hogy tegyen további erőfeszítéseket az uniós tagság politikai és gazdasági kritériumainak teljesítésére. Reményét fejezte ki arra is, hogy Szerbia folytatja a jószomszédi kapcsolatok építésének ösztönzését nyugat-balkáni térségben.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Van Rompuy-jel közös sajtótájékoztatón úgy vélekedett: a döntés azt is mutatja, hogy az EU még mindig vonzó térség maradt a tagjai közé még nem tartozó országok számára.

A volt jugoszláv tagállamok közül Szlovénia már tagja az EU-nak, Horvátország jövőre lép be, Macedónia és Montenegró pedig szintén hivatalos tagjelöltnek számít.

Az uniós állam- és kormányfők most megerősítették azt is, hogy az Európai Bizottság tanulmányt készít arról, köthető-e úgynevezett társulási és stabilizációs megállapodás Koszovóval. Egy esetleges ilyen megállapodás az első – a tagjelöltséget megelőző – nagyobb lépcső a csatlakozás felé vezető úton.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik