“Joggal lehetnek büszkék a magyarok arra, hogy szembeszálltak 1956-ban a szovjet tankokkal, és segítették 1989-ben lebontani a vasfüggönyt, de nem lehetnek büszkék az új médiatörvényre, amely akkor lépett hatályba, amikor Magyarország átvette az EU soros elnökségének tisztét”. Így kezdődik a New York Times keddi számának szerkesztőségi cikke.
Az amerikai lap azzal folytatja, hogy a törvény, amit Orbán Viktor pártja, a Fidesz hagyott jóvá, “sajnálatos visszalépés a politikai cenzúra felé, amelytől Magyarország a kommunista uralom idején szenvedett.” A szerkesztőségi cikk megfogalmazása szerint “ilyennek nincs helye a demokratikus Európában.”
“A törvény megteremtette a sajtó felügyeleti szervét, amelynek tagjait a Fidesz nevezte ki felhatalmazva őket arra, hogy figyeljenek minden sajtó-megnyilvánulást, beleértve az elektronikus, a nyomtatott, és az internetes kiadványokat, és hogy döntsenek arról, vajon kiegyensúlyozatlan, erkölcstelen, vagy az emberi méltóságot sértő-e az adott a kiadvány”- közli az amerikai lap. A New York Times hozzáteszi:”amennyiben a médiatanács kifogást emel, akár egymillió dolláros büntetést is kiszabhat”.
“Orbán pártja, amely kétharmados többséget szerzett a tavalyi parlamenti választásokon, nem áll meg a hatalom megragadásánál, teljes erőbedobással visel hadat az intézményi ellensúlyok és fékek ellen, amelyek feladata a demokrácia védelme egyetlen párt dominanciájától“- írja az amerikai újság. “A Fidesz már törvényileg korlátozta a magyar Alkotmánybíróság jogkörét a pénzügyi kérdésekben, beleértve azt is, hogy a testület felülvizsgálja a magánnyugdíj pénztárak vagyonának kisajátítását a költségvetés egyensúlyának fenntartása céljából”- közli a New York Times.
Az amerikai lap azt írja, hogy “a magyar kormány csökkentette a független Költségvetési Tanács pénzügyi finanszírozását, miközben a hozzá lojális, megbízható emberekkel tölti meg a fontos posztokat.” A New York Times szerint “itt nem álltak meg. Orbán felállított egy tanácsot egy új magyar alkotmány létrehozására.”
A lap írása szerint “Orbán az 1980-as évek végén lett ismert a szovjet elnyomással szemben kifejtett ellenállásával, és kiállásával Magyarország függetlensége mellett, két évtizeddel később pedig ő és pártja elfelejtették egykori eszméiket.”
“Orbán úr olyan benyomást tesz, mint a régi szovjet blokk valamely vezetője, miután elutasítóan azzal vágott vissza, hogy ‘nem rémítenek meg minket a Nyugat-Európából, vagy távolabbról érkező bírálatok’ “– írja a lap.”De Magyarország nem hajlandó csendben beállni a sorba. Miután a parlament decemberben elfogadta az új médiatörvényt, számos újság üres címoldallal tiltakozott. Ezért megérdemlik az erős és kitartó nemzetközi támogatást. Orbán nyilván elfelejtette azt, amire Magyarország tragikus történelme megtanította az embereket, hogy a kormányt ellenőrző szabad sajtó nem fogadhatja el ezeket az állapotokat”- zárja írását a New York Times.