Joszi Peled tárca nélküli miniszter az izraeli közszolgálati rádióban kijelentette: egy ilyen esetnek biztonsági okokból nagyon súlyos következményei lennének Izrael számára. A Hamász iszlamista szervezet ellenőrzése alatt álló Gázai övezet kikötőjének megnyitása a fegyverek tömeges beáramlását tenné lehetővé.
Ehud Barak izraeli védelmi azt tanácsolja a segélyszállítmány szervezőinek, hagyják, hogy az izraeli haditengerészet Asdod izraeli kikötőbe kísérje hajójukat, vagy egyenesen al-Arís egyiptomi kikötőbe fussanak be. A segélyszállítmányt eljuttatására azt követően lesz lehetőség, hogy azt megvizsgálták Asdodban. Nem engedik meg ugyanakkor, hogy a Gázai övezetbe fegyverek, vagy katonai célra használható anyagok jussanak be.
A Görögországból indult hajó fedélzetén kétezer tonna élelmiszer és gyógyszer van. A 12 tagú személyzettel és legfeljebb 9 utassal, moldovai zászló alatt közlekedő teherhajó útját a líbiai vezető fia, Szeif al-Iszlám Kadhafi által vezetett alapítvány szervezte. A Kadhafi Fejlesztési Alapítvány pénteken jelentette be a hajó indításának tervét, hozzátéve, hogy a vízi járművön olyan személyek is lesznek, akik “így kívánják kifejezni szolidaritásukat a blokádtól szenvedő palesztin néppel”.
Az izraeli külügyminisztérium szombati izraeli közleménye szerint Avigdor Liberman külügyminiszter az elmúlt napokban többször beszélt görög és moldovai kollégájával, és megegyeztek a líbiai hajó ügyében, így a hajó nem fogja elérni Gázát. Az izraeli hatóságok utóbb azt közölték, egyéb részletek említése nélkül, hogy a moldovai hatóságok rávették a kapitányt, irányítsa a hajót az egyiptomi el-Arísba.
Az újabb segélyszállítási akció mintegy negyven nappal azután veszi kezdetét, hogy Izrael május 31-én nemzetközi vizeken feltartóztatott egy, a Gázai övezet felé tartó segélyflottillát, s annak egyik hajóján haditengerészei megöltek kilencet a rájuk támadó török iszlamisták közül. Az izraeli akció nagy nemzetközi felháborodást váltott ki, és válságba sodorta a török-izraeli kapcsolatokat. A támadás által kiváltott nemzetközi vihar közepette a zsidó állam kitartott amellett, hogy embereinek csapdát állítottak, és önvédelemből adták le lövéseiket. A Gázai övezet köré vont blokád rendelkezéseit Izrael azóta enyhítette: kevesebb termék szerepel az oda be nem engedettek listáján.