A bukaresti kormánykoalíció fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea jelentette be, hogy Victor Ponta román miniszterelnök a nap folyamán bejelenti lemondását. Dragnea szerint délután 1 órakor jelentik be, ki lesz az új miniszterelnök.
Ponta Mircea Dușă védelmi minisztert javasolja átmeneti kormányfőnek.
Ponta kormánya és a korrupció ellen 25 ezren tüntettek kedd este Bukarestben azután, hogy múlt pénteken tűzvész tombolt egy szórakozóhelyen. Eddig 32-en haltak meg és száz fölött van a sérültek száma, az egész pedig elkerülhető lett volna, ha a hatóságok ellenőrzik a helyet. Emiatt a tüntetők a kerület vezetőjének lemondását követelték, de hamar a korrupció és a kormány elleni tiltakozássá fajult a demonstráció.
Kapzsiság és felelőtlenség
A Transindex erdélyi hírportál szerint Ponta azt mondta, megteszi azt a gesztust, amit a tragédia után elvárnak tőle, lemond az egész kormánnyal együtt. A most már csak ügyvivő kormányfő hozzátette:
Az elmúlt napokban az összes erőforrásunkkal segíteni akartuk az áldozatokat, és megköszönöm minden tűzoltónak, orvosnak a segítségét.
Szerinte a fő bűnös az ügyben a kapzsiság és felelőtlenség, amiket meg kell szüntetni, hogy megelőzzék a hasonló tragédiákat.
Szakértők szerint nagy jelentősége van annak, hogy Ponta előremenekült, és egyből lemondott a tüntetés másnapján. A góliáti korrupcióellenes küzdelmet folytató Romániában szerintük az új generációknak kell rendet tenni (és bevégezni a korrupcióellenes ügyészség harcát).
Persze Ponta szájából elég furcsán hangzanak a korrupciót ekéző lózungok, miközben ellene is zajlik eljárás. A miniszterelnököt okirathamisítás, pénzmosás és adócsalásban való bűnsegédlet vádjával állították bíróság elé. Múlt pénteken, épp a halálos tűzvész idején tárgyalt Bukarestben egy német parlamenti küldöttség, vezetőjük Günther Kirchabum közölte, Pontának épp más szervezetekkel van tárgyalnivalója, ők így kihagyják a találkozót.
Az elég erős diplomáciai jelzéssel épp arra utaltak, hogy mindent átsző a korrupció Romániában, ezért nem tudtak eddig a schengeni övezethez sem csatlakozni. Kirchbaum Christian Wulff egykori német államfőt hozta fel példának, aki azonnal lemondott, amint a korrupciónak csak a gyanúja felmerült, még bőven a bírósági eljárás előtt.
A romániai magyarok egyik pártja, az RMDSZ szerint Ponta lemondása után elképzelhetetlen, hogy a szocdemek alakítsanak megint kormányt. “Nem látom elképzelhetőnek, hogy a mostani koalíció egy új miniszterelnökkel tovább kormányozzon. El tudom képzelni, hogy a mostani ellenzékből alakuljon kormány, vagy hogy kisebbségi kormány alakuljon, vagy hogy esetleg egy technokrata kormány alakuljon. És el tudom azt is képzelni, hogy előre hozott választások következzenek” – mondta Kelemen Hunor pártelnök, aki az államfőre bízná a döntést.
Ponta sztorija
A 43 éves politikus volt kosárlabda- és ralibajnok, jogi diplomát szerzett, majd a főügyészségnél kezdett dolgozni. Adrian Nastase kormánya alatt már államtitkár lett, miközben ledoktorizott nemzetközi jogból és belendült a politikai karrierje. Többször volt parlamenti képviselő és kisebb minisztériumokat is rábíztak.
2010-ben választották a Szociáldemokrata Párt elnökévé, majd Mihai Razvan Ungureanu kormányának gyors bukása után őt kérték fel kormányfőnek. Ponta szerette a konfliktusokat, összeveszett Traian Basescu korábbi elnökkel, a magyar kormánnyal a kerítésépítés és a székely autonómia miatt, valamint látványosan eltávolodott az oroszoktól az ukrajnai konfliktus után.
Ponta nagy kudarca volt, hogy az elnökválasztáson megverte őt Klaus Iohannis, ráadásul úgy, hogy látványosan akadályozták a külföldön élő románok voksolását.
Cikkünket frissítjük.