A botrány akkor pattant ki, amikor hétfőn kora este készenléti rendőrök szálltak ki a legrégibb magyar brókercégek egyikéhez. Visszaélésgyanús esetek miatt aztán kedden a Magyar Nemzeti Bank azonnali hatállyal fel is függesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét.
A gyanú szerint a cég az elmúlt 10 vagy inkább 15 évben meghamisította az adatszolgáltatást, becsapva ezzel az ügyfeleit, és a hatóságokat is, amelyből 100 milliárd forintos kár keletkezhetett. A cég kedd óta már a tőzsdén sem kereskedhet.
Hogyan derült ki a csalás?
A Portfolio.hu úgy tudja, a nyomozás nem is közvetlenül a Buda-Cashnél indult, a DRB csoportnál történt szabálytalanságok irányították rá a figyelmet a brókercégre. A brókercégeket 5 évente ellenőrzik, és a legutóbbi ellenőrzésre 5 éve került sor, de sem akkor, sem azóta nem tűnt fel a felügyeletnek, hogy csalás folyik a BC-nél. Bár a svájci frank botrány, és a több milliárd forintos ügyfélveszteségek ráirányították a figyelmet a brókercégre, ez önmagában nem lett volna elég az évtizedes csalássorozat felderítéséhez.
Miért csak most függesztették fel őket?
Jogos a kérdés, ha azt nézzük, milyen régóta folyhatott az átverés. Hiszen az MNB gyanúja szerint a Buda-Cash több évtizeden keresztül csalt, az elmúlt tíz évben szinte minden adatszolgáltatását meghamisította, a felügyeletnek azonban úgy tűnik, mindez nem tűnt fel semmi. A lap szerint piaci pletykák alapján az sem elképzelhetetlen, hogy a BC kifinomult kettős könyvelést működtetett, amivel sikerült megtévesztenie nem csak az ügyfeleket, de a felügyeletet is.
A brókercégek működését egyébként ötévente vizsgálják, és sem 5 éve, sem azóta nem volt gyanús a Buda-Cash működése a felügyeletnek. Úgy tudni, most is csak véletlenül akadtak fenn a szűrőn, a DRB-bankcsoport ellenőrzésénél feltárt visszásságok miatt.
120 ezren aggódhatnak
A Népszabadság úgy tudja, a Buda-Cash az ügyfelek számláit megcsapolva, vagy akár fiktív ügyleteket generálva működött a háttérben, amelyhez képest egészen más számokat publikált. Így ma az ügyfelek nem tudhatják, van-e bármi is a számlájuk mögött. A lap szerint több mint 120 ezren aggódhatnak a pénzükért. Úgy tudni, nem a avájci frank januári árfolyamrobbanása kapcsán pattant ki a botrány, de az azzal kapcsolatos tranzakciókat is átnézik. Mindenesetre az ügyfelek ezen az ügyleten is jóval többet veszthettek, mint amennyit a brókercég jelentett – írta a lap.
Azt még nem tudni, menthető-e a cég, vagy felszámolás lesz az ügy vége. Utóbbi esetben persze kérdésese lehet, az ügyfelek mennyit kaphatnak vissza a pénzükből. A Bevára annyiban számíthatnak az ügyfelek, hogy ha a kártalanítás jár (felszámolás esetén), legfeljebb 20 ezer euróig.
Nem volt váratlan
Szakmabeliek szerint nem volt annyira váratlan a kipattant botrány, mert ahol (mint a Buda-Cashnél) 10 százalék feletti kötvényhozamot ajánlanak mostanában, azok egyszerűen alapból gyanúsak, kvázi pilótajátékot űznek.
A szakértők egyébként a jegybanki felügyeletet is kritizálják az ügy kezelésével kapcsolatban amiatt, hogy nem igyekeztek megnyugtatni a befektetőket. Ez szerintük a szabályosan működő cégekkel szemben is bizalomvesztést okozhat.