Tavaly óta egyszerűsítették a gázártámogatás igénylését, ami azt jelenti, hogy nem kell minden évben újrakérvényezni a Magyar Államkincstárnál a kedvezményt. Elég egyszer, s aztán a következő években is megkapja, akinél már megállapították, hogy jogosult rá.
Viszont ha valaki nem figyel, könnyen jogosulatlan igénylővé válhat. Arra ugyanis a nagycsaládos szülőknek kell odafigyelniük, hogy ha már nem jár nekik a kedvezmény, lemondják. Mert ez nem automatikus. És minél később jövünk rá erre, annál vastagabban fog majd a gázművek ceruzája, amikor korrigálja a korábban kiszámlázott összegeket.
Mikor kell levelet írni a MÁK-nak?
Ha a kérelemben bejelentett jogosultság már nem áll fenn, azaz nincs három gyermek, akik után (vagy figyelembevételével) részesülne az adott család családi pótlékban, akkor az igénylőnek ezt írásban kell jeleznie a kincstár megyei igazgatósága felé. A bejelentés után pedig az igazgatóság megszünteti a jogosultságot és erről a gázszolgáltatót is értesíti.
Fontos azonban, hogy azt is be kell jelenteni, ha valaki elköltözik (vagyis a felhasználási hely változik). Ilyenkor aki jogosult a kedvezményre, az az új lakóhelyén is igénybe veheti.
Ezenkívül azt is közölni kell a MÁK-kal, ha (ahhoz az állapothoz képest, amikor a kedvezményt megállapították) már kevesebb gyermek után jogosultak családi pótlékra. Hiszen akkor csökken a támogatás összege is. Tehát ha a család eredetileg 5 gyermek után igényelte a gázártámogatást, de ebből az 5 gyermekből ketten már nagykorúak lettek, akkor a kedvezmény összege utána csak a 3 gyermeknek megfelelő gázmennyiségre jár.
Miért nem automatikus?
Felmerült bennünk, hogy ha egyszer a Magyar Államkincstár folyósítja a családi pótlékot, tehát pontosan tudja, hogy egy családban hány gyermek után jár (vagy nem jár) a támogatás, akkor ugyanezt a dolgot miért nem tudják a gázártámogatásnál? Miért kell külön bejelenteni nekik, ha kevesebb családi pótlékot kapunk?
Ennek oka az lehet, hogy vonatkozó rendelet szerint a kincstárnak csak egy évben egyszer, novemberben kell ellenőriznie a jogosultságot. Na és az is, hogy például a költözésekről nem feltétlenül tudhat a MÁK.
Évente ellenőrzik
Jelenleg – országos szinten – 50 228 igénylő részesül nagycsaládos gázárkedvezményben.
Az ellenőrzéseknél eddig 4158 esetben állapították meg a jogosulatlan igénybevételt. Ebből 2212-nél derült ki, hogy az igénybe vevő nem jelentette be a kérelemben foglalt adatok megváltozását, 1946-nál pedig mulasztás miatt – pl. késve jelentették be az adatok megváltozását – állapították meg a jogosulatlan igénybevételt.
Kamatostul kell visszafizetni
Aki pedig jogosulatlanul vette igénybe a kedvezményt, annak arra kell számítania, hogy vissza kell fizetnie az összegeket, méghozzá kamattal (és áfával) együtt.
Sőt, amennyiben a jogosulatlan igénybevétel a bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt történt, akkor a jegybanki alapkamat kétszeresével fogja megfejelni a gázszolgáltató a jogosulatlanul igénybe vett kedvezmény összegét.