Gazdaság

Az állami felszámolónál landolt a Dunaferr elfoglalását szervező Mikó István csődtanácsadó érdekeltsége

Farkas Norbert / 24.hu
Mikó István
Farkas Norbert / 24.hu
Mikó István
Bűnügyi hitelezői igényt jelentett be az adóhatóság.

A Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. (NRN), azaz a megkülönböztetett figyelemre érdemes cégek felszámolását vezénylő állami szervezet vette át a Pannoncorp Workout Csődtanácsadó és Válságmenedzselő Kft. felszámolását – derül ki a Cégközlönyből. A Pannoncorp valóban nem akármilyen cég, hiszen a „közéleti kalandorként” is emlegetett – a Borkai-ügytől a Dunaferr elfoglalásán keresztül a rejtélyes módon eltűnt lőszertöltő gépsorig botrányos ügyekben felbukkanó – Mikó István egyik érdekeltségéről van szó.

Mikó jelenleg a börtönbüntetését tölti – különösen nagy értékre, üzletszerűen elkövetett sikkasztás és más bűncselekmények miatt ítélte el őt a bíróság. Nem ez az egyetlen eset, amelyben vádat emeltek ellene, legutóbb arról számoltunk be, hogy befolyással üzérkedés miatt ült a vádlottak padjára. Egy – költségvetési csalás gyanújával bajba került – vállalkozó Mikót állítólag fedett nyomozónak hitte, aki „kapcsolatai révén ki tudja kapni a büntetőeljárásból.” A vádirat szerint Mikó jogtalan pénzszerzés céljából az ismeretségi körében valótlanul azt terjesztette magáról, hogy jogász végzettségű, ügyvéd, továbbá befolyásos rendőrségi és politikai kapcsolatokkal rendelkezik, az általa ismert hivatalos személyek megvesztegetése révén pedig bármilyen hatósági eljárást képes befolyásolni.

A Fővárosi Törvényszék végzéséből az derül ki, hogy a Pannoncorp felszámolása során az adó- és vámhatóság bűnügyi hitelezői igényt jelentett be, ilyen esetben pedig a bíróság számára kötelező az NRN kijelölése. Hogy mekkora tartozásról, illetve milyen vagyon bűnügyi zár alá vételéről van szó, arra nem tér ki a bírósági végzés.

A Pannoncorp más cégek problémáinak megoldására szakosodott, de, mint korábban megírtuk, tavaly maga került bajba, és csődvédelmet kért. Mikó közvetetten – az Egyesült Királyságban, Wembley-ben bejegyzett Business Strategy Development Ltd.-en keresztül – volt érdekelt a Pannoncorpban, és a csődeljárás kezdetén azt nyilatkozta: a likviditási problémákat a Pannoncorpból és kapcsolt vállalkozásaiból kiáramló pénz és ingó-, illetve ingatlanvagyon elvesztése okozta, az „anomáliák” miatt pedig polgári peres eljárásokat indítottak, illetve büntetőfeljelentést tettek. Mikó akkor még a vagyonelemek visszaszerzésében, az eredeti állapot helyreállításában és csődegyezségben bízott. A csődeljárás azonban eredménytelenül zárult, és a bíróság idén áprilisban elrendelte a Pannoncorp felszámolását. Felszámolónak a Patik, Varga és Társaik Zrt.-t jelölték ki, ezt a céget váltotta fel most az állami NRN.

Hogy mi maradt a Pannoncorpban, min osztozkodhatnak a hitelezők, arra nézve a friss mérleg nem ad eligazítást. Utoljára a 2021-es évről adtak le beszámolót a cégbíróságnak, akkor prosperáló cégnek tűnt a Mikó-érdekeltség, több mint 600 millió forint bevételt és 322 millió forint nyereséget mutattak ki. Nem látszottak fizetési problémák, a 694 millió forint kötelezettség sem tűnt kezelhetetlennek a cég eszközeihez képest, amiből a legnagyobb tétel – 681 millió forint – a befektetett pénzügyi eszköz, 554 millió forint követelés volt. Ez azonban a csődeljárás előtti helyzetet tükrözi, azóta pedig nagyot fordult a világ a csődmenedzser körül. Az Opten adatbázisa alapján egykori céghálójából nem sok maradt. A Pannoncorp Zrt. nevű cégének például előbb az adószámát törölték, majd a kényszertörlését rendelték el, Mikó Istvánt pedig még tavaly novemberben eltiltották a cégvezetéstől.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik