Gazdaság

A magyarok negyede kevesebbet keres annál, ami a szűkös megélhetéshez szükséges

Csanádi Márton / 24.hu
Csanádi Márton / 24.hu
Több mint felének pedig nincs elég jövedelme az átlagos életvitelhez – olvasható az Egyensúly Intézet friss kutatásában.

A magyar felnőtt lakosság 29 százaléka nem tudna kifizetni egy 100 ezer forintos hirtelen kiadást

– derül ki abból a most megjelent kutatásból, amelyet az Egyensúly Intézet és a Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Budapesti Irodája készített. 42 százalék azt mondta, hogy meg tudná oldani saját erőből, de gondot okozna, és mindössze a lakosság negyede állította, hogy nem ütne lyukat a családi kasszán egy ilyen váratlan kiadás.

Az életkort tekintve az idősek állnak rosszabbul: a 60 év felettiek 38 százalékának lenne ilyen problémája, igaz, ez 5 százalékponttal alacsonyabb arány, mint egy fél évvel korábbi felmérésben.

A szegénységi trendeket vizsgáló kutatás szerint tavaly ősz óta összességében javult a magyarok szubjektív jövedelmi helyzete, bizakodóbban tekintenek a jövőbe, mint fél évvel ezelőtt, azonban sokan vannak olyanok, akik nem keresnek annyit, amennyi a szűkös megélhetéshez szükséges.

A megkérdezettek 27 százaléka keres kevesebbet nettó 200 ezer forintnál, ami azt jelenti, hogy majdnem minden negyedik honfitársunk egyedül, házastársa vagy családi segítség nélkül nem rendelkezik a szűkös megélhetés minimumjövedelmi feltételeivel – derül ki a felmérésben résztvevők válaszaiból.

A lakosság további negyede (26 százalék) nettó 350 ezer forint alatt keres, azaz a magyar társadalom több mint felének nincs meg az átlagos élethez szükséges havi bevétele. 2023 áprilisában az átlagos szintű életet biztosító jövedelmi sávban, azaz 350–500 ezer forint között a magyarok mindössze 10 százaléka helyezkedett el, míg mindössze 4 százalék mondta azt, hogy havi nettó 500 ezer feletti jövedelme van, ami a gondtalan élethez szükséges.

A kutatók kiemelték, hogy a magasabb iskolai végzettségűeknek és a fiatalabb korosztályok tagjainak voltak magasabb jövedelmi elvárásai, míg az idősebbeknek, illetve az alacsonyabb végzettségűek kisebb fizetéssel is megelégednének.

A háztartások 43 százaléka csupán kisebb nehézségek árán tudja finanszírozni a szokásos kiadásait, míg a háztartások 7 százalékának nagy, 17 százalékának pedig közepes nehézséget okoz, vagyis

a magyar háztartások 67 százalékának valamilyen problémát okoz a napi kiadások fedezése.

Mindössze 26 százalék mondta azt, hogy a szokásos kiadásokat viszonylag könnyen állja, és csak 1 százalék volt azok aránya, akik nagyon könnyen menedzselik a háztartásuk anyagi vonzatait.

A felmérésben konkrét dolgokra is rákérdeztek, például arra, hogy a következő három hónapban megengedhetik-e maguknak, hogy legalább minden második nap húst vagy halat egyenek. A lakosság 58 százaléka válaszolt erre igennel, ami 15 százalékponttal magasabb, mint 2022 novemberében, ugyanakkor a 60 év felettiek esetében ez az arány érezhetően alacsonyabb (45 százalék).

Módszertan

Az Egyensúly Intézet személyes, reprezentatív közvélemény-kutatásának adatfelvételi ideje: 2023. április 4–14. A megkérdezettek száma: 1000 fő. A megkérdezettek együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. A közvélemény-kutatás során kapott adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztünk volna az országban. Az 1000 fő kiválasztása kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, vagyis minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre. Az adatfelvételt a ZRI Závecz Research végezte.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik