Csődvédelmet kért december közepén a Berény-Med Kft. – az a cég, amelyet a jászberényi képviselő-testület még 2011-ben javasolt a helyi kórház távhőrendszerének felújítására, üzemeltetésére. A kórház honlapján elérhető dokumentum szerint 2013-tól 2023-ig szóló szerződést kötöttek a kft.-vel, hőszolgáltatásra és üzemeltetésre, évi 65 millió forint + áfáért.
Szerződésbontásra utaló dokumentumot nem leltünk, így azt feltételeztük, hogy még ma is a cég adja a távhőszolgáltatást. És mivel fizetési gondok miatt csődöt kértek maguk ellen, felmerült bennünk, hogymegjelent az erről szóló bíróság határozat. A megbízott igazgató mindenesetre azt írta, Hozzátette, bizonyos adatok megjelentetése a kórház jogszabály által előírt kötelezettsége. Hogy mire gondolt, azt nem közölte.
Rákérdeztünk van-e a kft. és a kórház közötti szerződéses kapcsolatnak köze a csődhöz. Mint köztudott, a kórházak hatalmas hiteleket halmoznak fel időről időre a beszállítóik felé, a Magyar Államkincstár legutóbbi kimutatása szerint összesen több mint 47 milliárd forinttal tartoztak az egészségügyi intézmények a beszállítóknak. Arra céloztunk tehát, hogy talán a kórház tartozása vihette csődbe a Berény-Medet. A Jászberényi Szent Erzsébet Kórház megbízott főigazgatója, Sinkó-Káli Róbert jó három hét után reagált megkeresésünkre, akkor is csak azt írta, hogy informálódtak levelünk valóságtartalmáról. A csődöt illetően ezt könnyen megtehették, hiszen nyilvánosan isEgyéb kérdéseinkre nem kívánt tájékoztatást adni, néhány nap múlva mégis jött tőle még egy válasz. Eszerint az intézmény saját fűtési rendszere üzemeltetésével biztosítja a szükséges hőt, az energiaellátás pedig központi forrásból történik, 2014 óta a kórház szerzi be a szükséges gázt. A Jászberényi Kórháznak nincs tartozása az energiaellátó felé – tette hozzá.
A kórház második válaszából tehát az derül ki, mintha mégsem a csődbe ment vállalkozás üzemeltetné a fűtési rendszert. De ha nincs szerződésük 2023-ig, ha felbontották, akkor miért nem írták ezt? És ha így lenne, miért kellett volna egy velük szerződésben nem álló cégnek jelzést küldenie arról, hogy csődbe ment?
Ami érdekes még, hogy a Berény-Med Kft. üzletrészeire az állami tulajdonú MFB-nek jelzálogjogot jegyeztek be. Tehát ha bukik a cég, akkor az állami pénzt is megette a fene. Próbáltuk megtudni, mekkora összeget adott a kft.-nek az MFB hitel és/vagy tőke formájában, illetve hogy veszélyben érzi-e a bank a kihelyezett pénzt, de banktitokra hivatkozva hárítottak.
Fordultunk még az Állami Egészségügyi Ellátó Központhoz is, de két hét alatt nem küldték a választ.
A Berény-Med Kft. tulajdonosa az Exergy Holding Vagyonkezelő Zrt., weblapot egyik céghez sem találtunk, a cégjegyzékben elérhető e-mail-címeikre pedig hiába írtunk, hibaüzenettel visszajöttek. Hogy mégis feltehessük kérdéseinket a cégnek, illetve vezetőjének, Zselev Jánosnak,
A cégjegyzékből viszont annyi látszik, hogy a NAV tavaly szeptemberben végrehajtást rendelt el a cég ellen.
Kiemelt kép: Thinkstock