A válság kitörése óta mindössze két olyan hónap volt, amikor az emberek nettó keresete meghaladta a 150 ezer forintot (az év végi jutalmakat adó decembereken kívül): idén március és tavaly november – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal ma közzétett munkaerőpiaci adatait böngészve. Így az év első negyedében összesen 4,2 százalékkal kerestünk többet, mint tavaly ilyenkor.
A legtöbbet az egészségügyben emeltek: tavaly ilyenkorhoz képest az év első negyedében 10,5 százalékkal nőttek a fizetések, igaz, csak átlagosan 129 ezer forintra. A legjobban még mindig a pénzügyi szektor fizet: itt átlagosan 319 ezer forint volt a havi nettó jövedelem. Az informatikában 307 ezer forint. A legrosszabbul a szociális szolgáltatásokkal lehet keresni (73 ezer forint átlagosan), bár az erdőgazdálkodás és a turizmus sem fizet sokkal jobban.
Fotó: Neményi Márton
Katasztrofális a helyzet
Rossz hír azonban, hogy folytatódott az alkalmazásban állók létszámának csökkenése: egy éve nem volt olyan időszak, amikor ne csökkenést regisztrált volna a KSH az előző év hasonló hónapjához képest. A versenyszférában mindössze 10 ezerrel voltak többen állásban márciusban, mint februárban. A negyedév során a férfiaknál és a nőknél is csökkent a foglalkoztatottság és nőtt a munkanélküliség.
Hároméves rekordon a munkanélküliség
A munkanélküliség az év első három hónapjában összesen 11,8 százalékos volt. Legutóbb 2010 elején volt ennyire rossz a helyzet az álláspiacon, ami akkor is példátlanul magasnak számított. Tehát a magasabb bérek mellett hároméves rekordot ért el az állást keresők száma.