A Belügyminisztérium hétfőn bejelentette, hogy a temetési költségek csökkentésére bevezetnék a szociális temetés fogalmát. A feltétel az lenne, hogy az eltemettető vagy az általa felkért személy vállaljon személyes közreműködést a temetési munkáknál, például öltöztesse fel az elhunytat, ássa ki a sírhelyet, végezze el a ravatalozást, a búcsúztatást, engedje le a koporsót és hantolja be a sírt.
Már most is van szociális temetés
Szociális temetés már most is van, amely részben vagy egészben ingyenes is lehet. Az első esetben az önkormányzat temetési segéllyel segítheti a hozzátartozót. Ha pedig egyáltalán nincs pénze a rokonnak a temetésre, ingyenes temetést is kérhet az önkormányzattól.
Viszont ha a hagyatéki tárgyaláson kiderül, az elhunytnak mégis volt valamennyi vagyona, akkor abból az önkormányzat megkaphatja a temetés költségét (ilyenkor csak a kötelező költségeket számítják fel). Az esetek többségében egyébként visszajön az önkormányzatoknak a temetés költsége. És még csak azt sem kell bevállalniuk a hozzátartozóknak, hogy saját maguknak kelljen kiásni a sírt, vagy megmosdatni, felöltöztetni az elhunytat.
Képtelenség a csináld magad temetés!
Egy budapesti temetkezési vállalkozó (a nevét nem vállalta) szerint teljesen képtelenség a tervezet. Egyrészt a gyászolók nincsenek olyan lelki állapotban, hogy tevékenyen részt vegyenek a temetésben. Másrészt nehéz elképzelni, hogy laikusként meg tudnának felelni a temetkezési vállalkozókra vonatkozó szigorú egészségügyi és szakmai előírásoknak.
Megkérdezték egyébként a hozzájuk betérőket, mit gondolnak a szociális temetésről: mindenki felháborodással beszél arról, hogy a hozzátartozókra „lőcsölnék” a sírásást és a többi tevékenységet. A hvg.hu ennek veszélyeire is figyelmeztet, például arra, hogy beomolhat a sír, vagy előfordulhat, hogy más elhunytak csontjai kerülnek elő az ásásnál, ami – valljuk be – elég bizarr szituáció.
Újabb mutyi lehet mögötte?
Ha már most is van szociális temetés, mi szükség a tervezetre? A budapesti temetkezési vállalkozó szerint hamarosan kirajzolódik majd a temetkezési mutyi. Szakmai körökben legalábbis meg vannak győződve erről.
Azt már lehet tudni, hogy a koporsót például a börtönökben fogják gyártani, 36 ezer forintért. Akkor, amikor a piacon 20 ezer forintért is lehet kapni. S a vállalkozó szerint egyetlen cég állhat majd ellátóként a szociális temetések mögött. Az állam pedig kizárólag akkor fizeti majd ki a temetési kellékek árát, ha a temetkezési vállalkozók ettől a cégtől rendelnek. A névtelenséget kérő vállalkozó úgy véli, ez az egész tervezet csak egy választási fogás, olyan, mint a rezsicsökkentés. A kormány elmondhatja majd, hogy bevezette az ingyenes temetést. Miközben ez a lehetőség már eddig is megvolt.
Átdolgoznák a tervezetet?
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Somogy Temetkezési KFt igazgatóját, Puskás Bélát is. Azt javasolta, beszéljünk inkább két nap múlva, mert úgy tudja, jó esély van rá, hogy átdolgozzák a jelenlegi tervezetet. S talán ésszerűbb javaslat készül.
Azt is megtudtuk tőle, hogy a szakmai szervezetek már régen kidolgozták a saját, valóban ingyenes javaslatukat, és el is juttatták a kormányhoz. Választ azonban nem kaptak rá. Javaslatuk lényege az lenne, hogy a tb mindenkinek alanyi jogon biztosítsa a legolcsóbb temetést. Ez számításaik szerint évi 13 milliárd forintba kerülne. Támogatást viszont a tb-kassza helyzete miatt nem valószínű, hogy kapna a javaslat. Bár ha azt nézzük, hogy az emberek jó része elhalálozik, még mielőtt igénybe vehetné a tb-befizetés fejében a nyugdíjat, akkor elvileg az így megmaradó összeg fedezetet jelenthetne a legolcsóbb temetésekre – tette hozzá Puskás Béla.
Azt is megemlítette, hogy az EU-ban általános a temetkezési segély intézménye. Romániában például minden elhunyt után 600 eurónak megfelelő lejt kapnak a hozzátartozók azért, hogy tisztességesen el tudják temetni halottjukat. S cserébe azt sem kell elvállalniuk, hogy részesei legyenek a kivitelezésnek – jegyezte meg.