Ha magunkat sem ismerjük igazán, hogyan érthetnénk meg másokat? Az önismeret egy egész életen át tartó utazás, ami által sokkal több elfogadással és szeretettel fordulhatunk nemcsak önmagunk, hanem mások felé is – és ezen az úton időnként szükségünk lehet egy külső támaszra, ami kívülről világít rá az életünkre. Bár egy segítő könyv nem helyettesíti a pszichoterápiát és szeretteink figyelmét, az alábbi művek mindegyike már számos embert vitt közelebb a belső énjéhez, hogy egy sokkal kiegyensúlyozottabb és tudatosabb életet élhessenek.
Dr. Máté Gábor: Normális vagy
Tudományos szempontból nem lehet elszakítani a testet a lélektől, az érzelmi életünktől. És mivel az érzelmi életünket nem egyedül éljük, hanem társas viszonyainkban, ezért a társadalmi és kapcsolati kontextus kihat az egészségünkre
– mondta Dr. Máté Gábor a lapunknak 2021-ben.
Az 1956-ban családjával együtt kivándorolt orvosnak számos könyve született, melyek elkalauzolnak minket, hogy minél jobban megérthessük önmagunkat és környezetünket, melyben élünk. A Normális vagy című művében többek között a stressz és traumák okozta fizikai betegségeket kutatja, és arra próbál rávilágítani, hogy társadalmaink felépítése hogyan járul hozzá az egyre rosszabb mentális és fizikai állapotunkhoz. Nem emeli le a felelősséget az egyén válláról, de segít meglátni tágabb összefüggéseiben, hogy mi vezet minket a betegségekig, és az együttérzés, valamint megértő belátás útján vezeti a gyógyulás felé az olvasóit.
Edith Eger: A döntés
Nem tudod megváltoztatni, ami történt, nem tudod megváltoztatni azt, amit tettél, vagy amit tettek veled. De eldöntheted azt, hogyan élsz most. Drágám, dönthetsz úgy, hogy szabad leszel
– ez Edith Eva Eger A döntés című könyvében olvasható, melyet a 2022-ben vele készült interjúnkban is idéztünk.
A tinédzserként Auschwitzot megjárt holokauszt-túlélő a háború után emigrált az Egyesült Államokba, ahol pszichológusként foglalkozott leginkább poszttraumás stressz-szindrómában szenvedő katonákkal. Fiatalkori traumái egész életén rajta hagyták a billogot, de a Kassán született orvos nem hagyta, hogy azok átvegyék az uralmat az élete fölött. Bármilyen megrázkódtatás is érjen minket, a mi kezünkben van a döntés, hogyan tekintünk rájuk és építjük be őket a mindennapjainkban – állítja a szerző, akinek könyve elolvasása után azt érezzük, kevés ennél hitelesebb forrásból fogadhatnánk el a tanácsot, ami egy sokkal szabadabb életet kínál számunkra.
Vágyi Petra: Sémáink fogságában
Biztos sokaknak ismerős, mikor olyan helyzetbe csöppenünk, amit mintha már átéltünk volna, miközben a reakciónk szinte teljesen azonos maradt – csak épp a szereplőket cserélték ki, na meg eltelt közben akár több év vagy évtized is. Vágyi Petra pszichológus elmagyarázza a könyvében, hogy mi áll ennek a jelenségnek a hátterében, bemutatja a sématerápia módszerét, és többek között olyan egyedül elvégezhető gyakorlatokat is kínál, melyekkel elkezdhetünk dolgozni a gyermekkorunkban berögzült, káros viselkedési mintáinkon.
Szigeti Ildikó: Pszichosztriptíz – Terápiás valóságok
Bár a szerző elárulta a vele készült interjúnkban, hogy nem szívesen címkézné önsegítő könyvként a tavaly megjelent Pszichosztriptízt (mint mondja, a legtöbb önismereti könyv univerzális megoldást kínál mindenkinek, márpedig mindenki problémáját nem lehet ugyanazzal a recepttel megoldani), az abban bemutatott emberi történetekben könnyen felismerhetjük magunkat, és megszülethet bennünk a felismerés, hogy terápián folytassuk az önismereti munkát – ami nem ciki. Szigeti Ildikó négy ember történetén keresztül enged bepillantást abba, hogyan zajlik egy ilyen folyamat – mindezt humorral és iróniával átitatva.
Stefanie Stahl: A benned rejlő gyermeknek otthonra kell találnia – Megoldás (szinte) minden problémára
A végére egy német pszichológus művét hoztuk, aki már a címével alátámasztja Szigeti Ildikó önismereti könyvekről szóló állítását – ez mégsem jelenti azt, hogy ne szerepelhetnének egy listán. Természetesen Stefanie Stahl sem ígéri, hogy az a néhány általa leírt oldal mindenkinek és minden problémáját egy varázsütésre meg fogja oldani, viszont sokat segíthet önmagunk és mások megértésében. A világhírű szerző könyvében szereplő gyakorlatok visszavezetnek minket ahhoz a gyermekhez, aki még mindig bennünk él, és szeretetre vágyik – elsősorban önmagunktól.