Élet-Stílus

Gyerekeket mérgezhet a mosáshoz használt gélkapszula

Kényelmes megoldás a háziasszonyoknak, azonban komoly veszélyt jelenthet a legkisebbek egészségére. Az előző évekhez képest tavaly megháromszorozódott a gélkapszula-mérgezés miatt kórházba került gyermekek száma – figyelmeztet közleményében az ÁNTSZ.

A gélkapszulák előre kiadagolt, folyékony mosószert, illetve tisztítószert tartalmaznak. A feloldódott kapszulák tömény, intenzív tisztító hatású gélt bocsátanak ki, melyben például folteltávolító, vízlágyító hatóanyagok és enzimek is vannak. Egyszerű és kényelmes a használatuk, emellett alkalmazásukkal környezetünket is óvjuk, mivel így elkerülhető a mosószer felesleges túladagolása. A kapszulák külseje azonban olyan anyagból készül, amely vízzel érintkezve azonnal feloldódik, így a benne lévő koncentrátum teljes egészében hasznosulni tud. Az utóbbi időben különböző tisztítószerek is kerülnek ilyen formátumban a boltokba.

Színes veszedelem

A gélkapszulákat tartalmazó csomagolásnál cél, hogy az nehezen nyitható és jól visszazárható legyen. A különböző gélkapszulák általában színesek, és ha könnyen hozzáférhetőek, felkelthetik a kisgyermekek érdeklődését. Ezért nagyon fontos, hogy a szülők a gyermekektől elzárva tárolják azokat. Ez a gélkapszulák esetén azért is fontos, mivel úgy tűnhet, hogy a mosó- vagy tisztítószer-koncentrátum a kapszulába be van csomagolva, de a külső filmréteg nedvesség hatására azonnal oldódni kezd. Ha a gyermek a szájába veszi, a tömény mosószer pillanatok alatt kiszabadul. A kapszulák koncentráltan tartalmaznak vegyi anyagot, így a mérgezési tünetek is súlyosabbak lehetnek. A koncentrált gél bőr- és nyálkahártya-irritáló hatású, lenyelve hányingert, jellemzően ismétlődő hányást idézhet elő, ami sürgős kórházi kezelést igényel.

Ha megtörtént a baj…

A súlyos egészségkárosodás megelőzése érdekében cselekedjünk azonnal, és eközben hívjunk mentőt! Mossuk ki a gyermek száját, itassunk vele vizet, de ne hánytassuk. Ha a termék szembe kerül, bő vízzel azonnal mossuk ki.

A mosó- és tisztítószer-gélkapszulákat egyre több háztartásban használják. 2013-ra, az előző évekhez képest, megháromszorozódott a kórházak által ellátott, gélkapszula miatt mérgezést szenvedett gyermekek száma. Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatának (ETTSZ) bárki által éjjel-nappal ingyenesen hívható számán (06-80-20-11-99) is egyre több a gélkapszulák miatti megkeresés.

Tavaly összesen 62 mérgezési esetet jelentettek gélkapszulával, míg idén június végéig már 35 ilyen esetről szerzett tudomást a szolgálat. Ráadásul a mérgezések csaknem felét az egyéves, harmadát a kétéves korosztály szenvedi el – olvasható az ÁNTSZ közleményében.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik