Pintér Sándor belügyminiszter 2025. január 31-ei hatállyal – munkáját megköszönve, tudományos tevékenységét elismerve, indokolás nélkül – visszavonta az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, Polgár Csaba vezetői megbízását. A Belügyminisztérium rövid közleménye úgy született, hogy a Népszava kérdéseire adott válaszait elküldte a MTI-nek. A lap ugyanakkor úgy tudja, a főigazgató mellett menesztették helyettesét, Takácsi -Nagy Zoltánt, Patócs Attila orvosigazgatót és Simonyikné Illés Erzsébet gazdasági igazgatót is. Polgár Csaba a főorvosi értekezleten már elköszönt munkatársaitól. Távozásáról nem kívánt nyilatkozni.
A Népszava információi szerint az onkológiai intézet új vezetője a Semmelweis Egyetemről érkezik, Dank Magdolna vezető onkológus személyében. Az Országos Onkológiai Intézet dolgozói között elterjedt, hogy az intézetet is a Semmelweis Egyetemhez akarják csatolni, ám a Belügyminisztérium erre azt válaszolta, hogy ez az információi nem helytálló. A MedicalOnline előzőleg több forrásból szintén így értesült, illetve azt írta: hogy az intézmény vezetését megbízott igazgatóként veszi Dank Magda. (A professzor a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika igazgatóhelyettese.) Komáromi Zoltán (DK) a cáloat ellenére a belügyminiszterhez fordult az ügyben, mondván, döntése a szakma számára váratlan, sürgősségét tekintve szokatlan, ahogy az is, hogy a felmentéssel egyidejűleg menesztették az intézmény szinte teljes menedzsmentjét. Az alábbiakról kérdezte:
- Milyen alapvető vezetői hiba, mulasztás áll a döntés sürgősségének hátterében, mi indokolta azt, hogy a vezetőváltást egy munkanap alatt kell lebonyolítani?
- Mennyi alapja van annak a szakmában elterjedt évek óta elterjedt vélekedésnek, hogy a teljes vezetőcsere amiatt történt, hogy az Országos Onkológiai Intézetet a Semmelweis Egyetemhez kívánják csatolni?
Az utóbbi időben több országos intézetet is integráltak az egyetembe. Merkely Béla rektor erről egyebek mellett azt mondta a minap a Mandinernek, hogy az integráció pont annyira jó a Semmelweisnek, mint a hozzájuk csatlakozó országos intézeteknek és a betegeknek,
hiszen multidiszciplináris környezetben, az oktatás-kutatás-betegellátás hármas funkciójának részeként ezek a szakterületek hatékonyabban működhetnek.
A professzor azt is egyértelművé tette, sokan tartják őket szerencsésnek, mert náluk az egyetemen belül van a betegellátás, könnyebb motiválni a munkavállalókat az oktatásra, a kutatásra is, ezért a továbbiakban is élnek minden lehetőséggel, amikor az egyetem bővítéséről dönt a szakmapolitika.