Tájékoztatom, hogy a Pesti Úti Idősek Otthon intézményi orvosa COVID-19 megbetegedés gyanúja miatt 14 napos otthoni járványügyi zárlat alá kerül, így nem tudja ellátni személyesen a szerződésben foglalt feladatait
– olvasható egy vasárnapi keltezésű, a 24.hu birtokába került levélben, amlyet a X. kerületi tisztifőorvos küldött az idősotthon vezetőjének. A levél valódiságát több forrásból is megerősítették, az intézményt fenntartó Fővárosi Önkormányzat sajtóirodája is.
Már van új orvos
A levélben az is olvasható, hogy:
A Bajcsy Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet által nyújtott önkéntes orvosi ellátás (1 fő rezidens és 1 orvostanhallgató) nem elegendő az intézmény orvosának otthoni járványügyi zárlata alatti időszakában, mivel az önkéntesek nem rendelkeznek szakorvosi végzettséggel, és kizárólag szakorvos felügyelet mellett végezhetnék csak tevékenységüket
– azaz e szerint az április 26-áig karanténba utalt háziorvos helyére egy másik orvost kellett találni, hogy megoldható maradjon az orvosi ellátás az otthonban.
A koronavírus gyanúval vasárnap dél körül hazaküldött háziorvos helyére – tájékoztatásuk szerint – a fenntartó és az intézményvezető már talált helyettesítést, aki hétfő délelőtt fel is vette a munkát, így az idősotthonban maradt több száz lakó orvosi felügyelete megoldott. A karanténba utalt orvost, úgy tudjuk, tesztelik koronavírusra, de eredmény még nincs.
Eddig volt orvos?
Április 10-én, pénteken a fertőzési góccá vált idősotthonba ellátogatott Müller Cecília, országos tisztifőorvos, aki többek között elrendelte azt is, hogy a Fővárosi Önkormányzatnak kötelező az idősotthonban biztosítani a folyamatos orvosi ellátást. Erre szerinte azért van szükség, mert az intézményből érkezett információk alapján komoly gond van az intézmény orvosi ellátásával, a szerződött orvosok egy ideje nem látták el a betegeket, még csak az intézménybe se mentek be, ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy későn észlelték a fertőzést amely tömeges lett.
A végső szót Budapest Főváros Kormányhivatala fogja kimondani ebben a kérdésben: még vizsgálják, hogy mi történt az otthonban abban az időszakban, ami előtt elterjedt a fertőzés.
Kinek a felelőssége?
A Pesti úti idősek otthonában már 150 felett van az igazolt fertőzöttek száma, nyolcan meg is haltak az otthon lakói közül. A betegeket múlt csütörtökön legalább húsz mentőautóval és egy busszal szállították az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe, az otthont pedig fertőtlenítették. Karácsony Gergely főpolgármester azt mondta egy nappal a betegek elszállítása előtt, hogy mindent megtesznek, de a készletek hiányai és a beszerzési nehézségek miatt ebben lehetnek hiányosságok egyes intézményekben.
A főpolgármester múlt pénteken bemutatott négy dokumentumot, amelyek szerint hiába kérte többször levélben Kásler Miklós minisztert, hogy teszteljék koronavírusra a kórházakban az idősotthonokba visszakerülőket. Egy másik levélben pedig a következőt írta Sára Botond kormánymegbízott nevében Vass Csaba helyettes fővárosi és megyei tiszti főorvos:
A negatív teszt csupán azt jelenti, hogy a mintavétel időpontjában nem volt kimutatható a vírus. Ez az eljárás álbiztonságot adhat, ill. fölösleges laboratóriumi vizsgálatokat, költségeket generál
– azaz a kormányhivatal szerint felesleges a teszt, miközben a főpolgármester szerint akár egy kórházból is bekerülhetett a vírus, mert a Pesti úti otthon lakói gyakran kerülnek egészségügyi intézményekbe. Müller Cecília szerint megállapíthatatlan honnan tört be a fertőzés az otthonba, ezt tehát a kormányhivatal vizsgálata sem fogja tudni megállapítani ennyivel a történtek után.
A kormánypárti sajtó több cikkben foglalkozott azzal, hogy Karácsony Gergely a felelős a történtekért, mert a Fővárosi Önkormányzat az idősotthon fenntartója. A főpolgármester a fent idézett levelekre hivatkozik, miszerint ő szeretett volna többet tenni a vírus esetleges megjelenése ellen, de ebben sem a minisztérium, sem a kormányhivatal nem volt a segítségére.
Egészen ízléstelen, ahogy a főpolgármester menekül az egyenes kiállás és a felelősség elől
– fogalmazta meg véleményét Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője is szombaton. Legkésőbb azóta világos, hogy politikai ügy lett a Pesti úti fertőzésből.
Kiemelt kép: Marjai János / 24.hu