A Magyar Nemzet számításai szerint az elmúlt szűk két évben 8,7 milliárd forintot bukott az állam a letelepedési-kötvényeken. Ennyivel került többe az, hogy az államadósságot nem piaci körülmények között finanszírozzák, bár az államnak éppen az lenne az érdeke, hogy minél olcsóbban járuljon hozzá az államadósság kezeléséhez, tehát
Emlékeztetnek: a jogszabály szerint a letelepedési kötvények után a piaci árazásnál másfél százalékkal kisebb kamat jár, de valamilyen érthetetlen okból az is bekerült a törvénybe, hogy a magyar állam mindenképpen kifizet legalább két százalékot. A vevő egy fillért sem lát a kamatokból, a lap szerint a kormányhoz közeli offshore közvetítő válalkozások zsebelik be a kötvényenként mintegy 9 millió forintos kamatrészt.
Két éve égetjük el a milliárdokat
A letelepedési kötvényprogram 2013 júniusában kezdődött, eleinte valóban megérte az államnak ez a konstrukció, hiszen az indulás helyett a piaci 4 százalék helyett mindössze 2,5 százalékért, 2014-ben pedig 3,7 helyett 2,2 százalékért kapott pénzt a kötvényeket megvásárló befektetőktól. Az elmúlt két évben azonban drasztikusan csökkentek a kamatok, így ma már olcsóbb lenne a piacról finanszírozni, mint a letelepedési kötvények luxuskamatait kifizetni. Tavaly pedig életbe lépett a már említett két százalékos hozamgarancia.
A Bloomberg adatatai szerint tavaly az átlagos hozamszint 1,35 százalékra csökkent, idén októberig pedig az átlagos kamatszint 0,58 százalékra olvadt – az állam viszont a hozamgarancia miatt két százalékos kamatot fizet a letelepedési kötvények után. A Magyar Nemzet úgy kalkulált, hogy
A letelepedési kötvény kamatait az ötéves futamidő lejártakor kell kifizetnie az államnak.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter október végén arról beszélt, hogy nincs szükség a letelepedési kötvényekre, ám a kivezetésnek egyelőre nincs jele. Nyáron a Magyar Nemzet arról számolt be, hogy egy Rogán Antalhoz, illetve Habony Árpádhoz köthető ügyvéd, Kertész Balázs, illetve a Kosik Ügyvédi Iroda a letelepedési-kötvényüzlet egyik haszonélvezője. Kertész 2013-ban szegődött a kevésbé ismert ügyvédi irodához, ők képviselik a Habony Árpádhoz köthető médiabirodalom lapjait is. Nemrégiben járta be a sajtót az Index felvétele arról, hogy Kertész Balázs, Habony Árpád és Rogán Antal éppen ugyanoda igyekeznek.
Az Indexnek megerőstette a Budapesti Ügyvédi Kamara szerint is összeférhetetlen, hogy egy ügyvéd ügyvezető tisztséget töltsön be egy kft-ben, az ilyen összeférhetetlenséget szankcionálják. Márpedig Kertész Balázs egyszerre folytat ügyvédi tevékenységet a letelepedési kötvények kapcsán sokat emlegetett Kosik Ügyvédi Irodában, illetve tulajdonos-ügyvezetője a Monavis Consulting Kft-nek, melynek Aulich utcai irodájában, ahol Rogán Antallal és Habony Árpáddal megfordult.