PM: 1700 milliárdos megszorítás kezdete
A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint a kedden elfogadott jövő évi adócsomag a korábban “bejelentett, Varga Mihály-féle, 1700 milliárdos megszorítás” kezdete. Erről Szabó Tímea független képviselő beszélt keddi, budapesti sajtótájékoztatóján. A PM társelnöke azt mondta, nem lehet olyan gazdaságpolitikát folytatni, amelynek során egyre több adót vezetnek be.
Az ellenzéki politikus felszólította a kormányt, hogy ehelyett olyan gazdaságpolitikát válasszon, amelynek nyomán megerősödik a forint és működő tőke áramlik be. Egyúttal azt kérte, hogy állítsák meg az elszegényedést és gondolkozzanak el a többkulcsos adórendszer visszaállításán.
Fodor: az adócsomag az unortodox gazdaságpolitika sikertelenségéről szól
A Magyar Liberális Párt értékelése szerint a kedden elfogadott jövő évi adótörvények az unortodox gazdaságpolitika sikertelenségéről szólnak. A párt elnöke, a független képviselő Fodor Gábor keddi, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a kormánypárti kijelentésekkel ellentétben nem adócsökkentés, hanem folyamatos adóemelés zajlik, és a vállalati szektorra kivetett adók előbb-utóbb a lakosságot terhelik majd.
Bodnár Zoltán, a párt gazdaságpolitikai főtanácsadója azt mondta, a mostani csomagnak több olyan eleme is van – például az élelmiszerfelügyeleti díj megemelése vagy a dohánytermékekre kirótt egészségügyi hozzájárulás -, amelynek az a célja, hogy bizonyos szereplőket kiszorítsanak a magyar piacról.
A politikus a devizahitelek forintosításáról szóló javaslatra áttérve bírálta, hogy a hírek szerint az MNB az átváltáson legalább százmilliárd forint nyereségre tesz szert, és súlyosan alkotmánysértőnek nevezte a kötelező forintosítást.
MSZP: 2015 az elszegényedés éve lesz
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint “az orbáni csomag” az elszegényedés évét hozza 2015-ben, a jövő évi adótörvényekkel és a költségvetéssel közel ötmillióra nőhet a létminimum körül élők száma Magyarországon. Tóbiás József kedden Budapesten sajtótájékoztatón közölte, a költségvetés és az adótörvények 2015-ben nem ötmillió dolgozó ember, hanem ötmillió létminimum körül élő ember jövedelemviszonyait határozza meg.
Az ellenzéki politikus elfogadhatatlannak nevezte, hogy 2015-ben az élelmiszerek adója brutálisan emelkedik, hogy a társadalom döntő többségének “szappan- és higéniaadót” kell fizetnie, és kifogásolta, hogy az áfakulcs nem csökken.